Орниче (Црник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Орниче
археолошко наоѓалиште
Орниче is located in Македонија
Орниче
Местоположба на Орниче во Македонија
Местоположба 41°50′58″N 22°54′6″E / 41.84944° СГШ; 22.90167° ИГД / 41.84944; 22.90167Координати: 41°50′58″N 22°54′6″E / 41.84944° СГШ; 22.90167° ИГД / 41.84944; 22.90167
Основни податоци
Место Црник
Општина Пехчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Орниченекропола и могили од римско време. На десната страна од патот Пехчево-Делчево, на голема тераса има две могили со пречник во основата од околу 18 метри и зачувана височина од 3 метри. Едната е во голема мера оштетена.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069