Преслап (Чифлик)

Координати: 41°45′33″N 22°51′33″E / 41.75917° СГШ; 22.85917° ИГД / 41.75917; 22.85917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Преслап

Карта

Местоположба 41°45′33″N 22°51′33″E / 41.75917° СГШ; 22.85917° ИГД / 41.75917; 22.85917
Основни податоци
Место Чифлик
Општина Пехчево
Тип

 могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Преслапмогила од римското време. На 1 километар јужно од селото, покрај патот што води од Чифлик кон селото Умлена, на ниска тераса има могила со пречник во основата од 12 метри и зачувана височина од 2,5 метри.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069