Света Петка (Чифлик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Света Петка
археолошко наоѓалиште
Света Петка is located in Македонија
Света Петка
Местоположба на Света Петка во Македонија
Местоположба 41°45′33″N 22°51′33″E / 41.75917° N; 22.85917° E / 41.75917; 22.85917Координати: 41°45′33″N 22°51′33″E / 41.75917° N; 22.85917° E / 41.75917; 22.85917
Основни податоци
Место Чифлик
Општина Пехчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Света Петка — старохристијанска црква. На околу 3 километри северно од селото се зачувани темели од мала црквичка градена од кршен камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069