Прејди на содржината

Грамаѓе (Робово)

Координати: 41°26′7″N 22°42′25″E / 41.43528° СГШ; 22.70694° ИГД / 41.43528; 22.70694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамаѓе

Карта

Местоположба 41°26′7″N 22°42′25″E / 41.43528° СГШ; 22.70694° ИГД / 41.43528; 22.70694
Основни податоци
Место Робово
Општина Пехчево
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамаѓенаселба од доцноантичко време. На 3 километри северно од пехчевското село Робово, во нива има 15-тина грамади од градежен материјал (кршен камен, покривни ќерамиди) и фрагменти од питоси и керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069