Боро (Негрево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Боро
археолошко наоѓалиште
Боро is located in Македонија
Боро
Местоположба на Боро во Македонија
Местоположба 41°46′59″N 22°49′59″E / 41.78306° СГШ; 22.83306° ИГД / 41.78306; 22.83306Координати: 41°46′59″N 22°49′59″E / 41.78306° СГШ; 22.83306° ИГД / 41.78306; 22.83306
Основни податоци
Место Негрево
Општина Пехчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Боронаселба од доцноантичко време. На 2 километри од селото Негрево, на простор од околу 500 × 500 метри се среќаваат голем број фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069