Андреј Зајтс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Андреј Зајтс
Зајтс во 2011 година
Лични податоци
Цело име Андреј Зајтс
Роден 14 декември 1986 (1986-12-14) (воз. 29 г.)
Павлодарскаја, Казахстан
Висина 1,78 м
Маса 69 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Астана
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Професионални клубови
2005
2008–
Капек
Астана
Последна промена
3 јануари 2016

Андреј Зајтс (р. 14 декември 1986 во Павлодарскаја, Казахстан) — казахстански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Астана. Во 2009, Зајтс возел на Џиро д’Италија 2009, првиот Гранд Тур во неговата кариера,[1], каде завршил на 35. место.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
1. Етапа 4 Џиро дела Вале д’Аоста
2007
10. Светско друмско првенство за под 23 години
2011
2. Краен пласман Трка околу Турција
2012
8. Краен пласман Тур де Лангкави
2013
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
2014
1. Jersey white.svg Спринтерски пласман Вуелта а Андалусија
3. Краен пласман Трка околу Хајнан

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Jersey pink.svg Џиро 34 85 106 102 59
Jersey yellow.svg Тур 44
Jersey red.svg Вуелта 102 52 81 50 68

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]