Прејди на содржината

APG II

Од Википедија — слободната енциклопедија

APG II (2006) е кратенка за класификација на скриеносемениците што во 2006 година ја објавила Групата за истражување на филогенијата на скриеносемениците (APG).[1] Во 2009 г. истата е заменета со преработената шема APG III.

Класификациона шема[уреди | уреди извор]

Базални групи[уреди | уреди извор]

Монокотиледони (Monocots)[уреди | уреди извор]

Вистински дикотиледони (Eudicots)[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Angiosperm Phylogeny Group (2003). An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG II. Botanical Journal of the Linnean Society 141: 399-436.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]