Прејди на содржината

Сандали (растенија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сандали
Бел сандал Santalum album
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Јадрени евдикоти
Ред: Сандаловидни
Семејство: Сандали
R.Br.
Род

во текстот.

Сандалите (науч. Santalaceae) се широко распространета семејство на цветни растенија кои, како и другите членови на редот Сандаловидни (Santalales) живеат како паразити на други растенија. Според денешните системи, во фамилијата влегува и имелата Имели кој порано бил сместен своја фамилија.[1]

Системот APG III од 2009 (и сите негови претходници) ја признава фамилијата и ја става во Сандаловидните во рамките на кладот јадрени евдикоти. Фамилијата опфаќа 1.000 видови.

Родови

исклучени (преместени) родови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Имели (Viscaceae)