Магнолии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Магнолии
Период: Креда - денес
Magnolia virginiana
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Цветници
Класа: Magnoliopsida
Ред: Magnoliales
Семејство: Magnoliaceae
Жус.
Родови

Потсемејство Magnolioideae

Потсемејство Liriodendroidae

Групата на магнолии е фамилија на дикотиледонски растенија опфатени со научното име Magnoliaceae, која го добила своето име по најкарактеристичниот род магнолија. Тоа се дрвенести растенија распоредени во 12 родови и околу 220 видови.

Особености[уреди | уреди извор]

Фамилијата припаѓа на редот Magnoliales кој вклучува повеќе видови со примитивни одлики. Повеќето членови се тропски претставници, иако постојат и неколку видови од умерената зона кои се важни за хортикултурата, како и за добивање на градежни материјали.

Цветните елементи се поредени во спирала на една оска и се нефузирани. Околуцветните ливчиња (перијант) се впечатливо обоени.