Млечни треви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Млечни треви
Securidaca longipedunculata
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Млечни треви
R.Br.
Родови

Atroxima
Badiera
Balgoya
Barnhartia
Bredemeyera
Carpolobia
Comesperma
Diclidanthera
Epirixanthes
Eriandra
Monnina
Monrosia
Moutabea
Muraltia
Nylandtia
Polygala (млечна трева)
Pteromonnina
Salomonia
Securidaca
Xanthophyllum

Млечните треви (науч. Polygalaceae, син. Diclidantheraceae, Moutabeaceae, Xanthophyllaceae) се семејство на цветни растенија од редот Бобовидни (Fabales). Имаат речиси космополитски ареал, со околу 17 рода и 900–1.000 вида на билки, грмушки и дрва. Над половината видови му припаѓаат на родот млечна трева (Polygala).

Според Кронквистовата класификација, Млечните треви припаѓаат во свој посебен ред, наречен „Млечнотревовидни“ (Polygalales). Согласно тековниот систем APG, истите им припаѓаат на Бобовидните.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Млечни треви на Ризницата ?
  • „Млечни треви (Polygalaceae)“. Обединет таксономски информативен систем. (англиски)