Кантариони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кантариони
Кантариони
Четирикрилен кантарион
(Hypericum tetrapterum)
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Розиди
Ред: Малпигиовидни
Семејство: Кантариони
Juss.[1]
Родови

Во текстот

Кантариони (науч. Hypericaceae) — семејство растенија од редот на малпигиовидните (Malpighiales). Молекуларните наоди укажуваат на монофилија.[2] Кантарионите ги опфаќаат следниве родови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Angiosperm Phylogeny Group (2009). „An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG III“ (PDF). Botanical Journal of the Linnean Society. 161 (2): 105–121. doi:10.1111/j.1095-8339.2009.00996.x. Посетено на 8 октомври 2021.
  2. Kenneth J. Wurdack and Charles C. Davis (2009), „Malpighiales phylogenetics: Gaining ground on one of the most recalcitrant clades in the angiosperm tree of life“, American Journal of Botany, 96 (8): 1551–1570, doi:10.3732/ajb.0800207, PMID 21628300

Надворешни врски[уреди | уреди извор]