Прејди на содржината

American Journal of Botany

Од Википедија — слободната енциклопедија
American Journal of Botany  
Скратен наслов (ISO)Am. J. Bot.
Дисциплинаботаника
Јазиканглиски
УредникЏуди Јернштет
Издавање
Издавач
Историја1914 –
Честота12 годишно
Фактор на влијание2,642 (2008)
Заведување
ISSN0002-9122 (печатено)
1537-2197 (семрежно)
LCCN00-227435
OCLC45446639
Врски

American Journal of Botany (мак. „Американско ботаничко списание“) е рецензентско научно списание каде се објавуваат истражните трудови на стручњаците од сите области на ботаниката. Списанието го издава Ботаничко друштво на Америка секој месец, започнувајќи од 1914 година.

Електронските изданија се достапни преку архивот на стручни списанија JSTOR со „подвижен ѕид“ од 5 години.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]