Чешлики

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чешлики
Чешлика (Dipsacus fullonum)
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Астериди
Ред: Чешликовидни
Семејство: Чешлики
Juss.
Родови

во текстот.

Чешликите (науч. Dipsacaceae) се семејство на цветни растенија од редот Чешликовидни (Dipsacales). Фамилијата содржи околу 350 вида на повеќегодишни и двегодишни билки и грмушки во единаесет рода. Растенијата се автохтони во највеќето умерени подрачја во Европа, Азија и Африка. Некои видови со време се натурализирани и на други места.

Фамилијата ги содржи следниве родови:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]