Крососоми

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крососоми
Калифорниска крососома
(Crossosoma californicum)
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Крососомовидни
Семејство: Крососоми
Endl.
Родови

Apacheria
Crossosoma
Glossopetalon

Крососомите (науч. Crossosomataceae) се мала фамилија на растенија што опфаќа три рода на грмушки кои е среќаваат само во сувите делови на југозападот на САД и Мексико.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]