Ѓумбировидни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓумбировидни
Период: доцна креда - денес
Ноево перо (Alpinia purpurata) - популарно украсно растение
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Монокотиледони
Нерангирано: Комелиниди
Ред: Ѓумбировидни
Griseb.

Ѓумбировидните (науч. Zingiberales) се ред на цветни растенија, нашироко признаен од таксономите во последните неколку децении. Во него спаѓаат разни позастапени растенија како што се ѓумбирот, кардамомот, куркумата, галангалот и мјогата од семејството Ѓумбири и бананата и готварската банана од семејството Банани, заедно со марантата од семејството Маранти.

Се смета деја Ѓумбировидните настанале заедно со Комелиновидните (Commelinales) пред околу 80 милиони години, во текот на доцната креда.

Класификација[уреди | уреди извор]

Системот APG III (2009) (како и неговите претходници) го признава редот и го става во кладот на комелинидите во состав на монокотиледоните. Ги опфаќа следниве фамилии:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]