Куркума

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Curcuma|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Куркума
Turmeric inflorescence.jpg
Соцветие на куркума
Обработена куркума
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Curcuma
Вид: Куркума
Биномен назив
Curcuma longa
L.[1]
Синоними

Curcurma domestica Valeton

Куркума (науч. Curcuma longa) — зелјесто повеќегодишни растение од семејството ѓумбирите (Zingiberaceae).[2] Потекнува од Индискиот Потконтинент и Југоисточна Азија, и расте на температури помеѓу 20 and 30 °C (68–86 °F) и бара значителна сума на годишни врнежи за да напредува. Растенијата се собираат еднаш годишно за нивните ризоми и пропагира од некои од тие ризоми и за следната сезона.

Кога не се користи свежо, ризомите се варат во вода  околу 30-45 минути, а потоа се сушат во топли печки, по што тие се мелат во длабока-портокалово-жолта боја во прав[3] и најчесто се користат како боја и ароматични агенти во многу Азиските кујни, особено за кари, како и за боење. Куркумата во прав има топол, горчлив, црн пипер-како вкус и сенф-како арома.[4][5]

Иако долго време се користи во Ајурведовата медицина за лекување на разни болести, таа има и малку висок-квалитет на клинички докази за употреба на куркумата или неговите главни составни, curcumin, како терапија.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „{{{name}}}“. База на GRIN. Посетено на 2008-03-04. (англиски)
  2. Priyadarsini, KI (2014). „The chemistry of curcumin: from extraction to therapeutic agent“. Molecules. 19 (12): 20091–112. doi:10.3390/molecules191220091. PMID 25470276.
  3. „Turmeric processing“. Kerala Agricultural University, Kerala, India. 2013. Посетено на 10 October 2015.
  4. „Turmeric“. Drugs.com. 2009. Посетено на 24 August 2017.
  5. Brennan, James (15 Oct 2008). „Turmeric“. Lifestyle. The National. Архивирано од изворникот на 2017-05-31. Посетено на 13 May 2012.
  6. Nelson, K. M.; Dahlin, J. L.; Bisson, J; и др. (2017). „The Essential Medicinal Chemistry of Curcumin: Miniperspective“. Journal of Medicinal Chemistry. 60 (5): 1620–1637. doi:10.1021/acs.jmedchem.6b00975. PMC 5346970. PMID 28074653.