Ѓумбири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓумбири
Ѓумбири
Etlingera elatior
Научна класификација [ у ]
Царство: Plantae
клад: Angiospermae
клад: Monocotyledon
клад: Commelinids
Ред: Zingiberales
Семејство: Zingiberaceae
Martinov[1]
Типски род
Zingiber
Boehm.

Ѓумбири е фамилија на цветни растенија кое го сочинуваат околу 50 родови со вкупно 1600 познати видови[2] Многу членови од оваа фамилија потекнуваат од Индо-Малајскиот регион.

Меѓу другите видови, во оваа фамилија спаѓаат ѓумбирот (Zingiber), куркумата (Curcuma), кардамонот (Amomum, Elettaria).

Воглавно[уреди | уреди извор]

Воглавно, видовите во оваа фамилија се ароматични растенија со видно задебелени ризоми. Ризомите се често богати со етериччно масло, складирано во типични секреторни клетки.

Таксономија[уреди | уреди извор]

Кладограм: Филогенија на Zingiberales[3]
Zingiberales


Zingiberineae
Zingiberariae

ZingiberaceaeCostaceaeCannariae

CannaceaeMarantaceae

Strelitziineae

LowiaceaeStrelitziaceae
HeliconiaceaeMusaceae
Поделба[уреди | уреди извор]

Curcuma longa
Elettaria cardamomum
Соцветие на Globba.
Zingiber spectabile

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Angiosperm Phylogeny Group (2009). „An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG III“. Botanical Journal of the Linnean Society. 161 (2): 105–121. doi:10.1111/j.1095-8339.2009.00996.x. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-05-25. Посетено на 2013-07-06.
  2. Christenhusz, M. J. M. & Byng, J. W. (2016). „The number of known plants species in the world and its annual increase“. Phytotaxa. Magnolia Press. 261 (3): 201–217. doi:10.11646/phytotaxa.261.3.1.
  3. Sass et al 2016.