Црвенодрвни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црвенодрвни
Кокаинова грмушка (Erythroxylum coca)
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Малпигиовидни
Семејство: Црвенодрвни
Kunth
Родови

Црвенодрвните или коки (науч. Erythroxylaceae) се семејство цветни дрва и грмушки што се состои од 4 рода со околу 240 видови.[1]

Четирите рода се:

Најпознати видови од фамилијата се растенијата под збирно име „кока“, од кои се добива дрогата кокаин.

Наводи[уреди | уреди извор]