Валеријановоцветни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Valerianaceae
Обична (градинарска) валеријана.
Научна класификација
Царство: Plantae
Оддел: Magnoliophyta
Класа: Magnoliopsida
Ред: Dipsacales
Семејство: Valerianaceae
Родови

Centranthus
Fedia
Nardostachys
Patrinia
Plectritis
Valeriana
Valerianella

Валеријановоцветни или Valerianaceae Batsch[1], односно семејството на валеријановоцветните растенија, содржи околу 350 видови распоредени во 7 родови. Овие растенија најчесто се тревести, а нивните листови имаат јак мирис. Тие виреат во повеќето региони на светот, освен во Австралија. Некои видови се одгледуваат како украсни растенија, или, пак, се користат во народната медицина за релаксирање и заспивање.

Подолу се дадени родовите од оваа фамилија со најпознатите видови:

C. ruber (Црвена валеријана)
F. cornucopiae (Африканска валеријана)
N. jatamansi
V. dioica (Мочуришна валеријана)
V. officinalis (Градинарска валеријана)
V. locusta (Пченкарна салата)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Angiosperm Phylogeny Group (2009). „Ажурирање на класификацијата на Angiosperm Phylogeny Group за редовите и фамилиите на цветни растенија: APG III“. Botanical Journal of the Linnean Society. 161 (2): 105–121. doi:10.1111/j.1095-8339.2009.00996.x.