Малпигии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малпигии
Galphimia gracilis
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Малпигиовидни
Семејство: Малпигии
Juss.[1]
Родови

Во текстот.

Малпигиите (науч. Malpighiaceae) се семејство на цветни растенија од редот Малпигиовидни (Malpighiales). Во него влегуваат околу 75 родови со 1300 видови, сите автохтони на тропите суптропите. Околу 80% од родовите и 90% од видовите Новиот Свет (од Карибите и најјужниот дел на САД до Аргентина), а останатите виреат во Стариот Свет (од Африка, Мадагаскар и Индомалаја до Нова Каледонија и Филипините).

Една одлика на неколку члена од фамилијата која ретко се јавува во други, е наградувањето на опрашувачите со хранливи масла (наместо вообичаениот полен или нектар). Клузиите даваат смола.

Родови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Malpighiaceae Juss“. TROPICOS. Missouri Botanical Garden. Архивирано од изворникот на 2011-07-22. Посетено на 2 февруари 2010. (англиски)
  • Davis, C. C., and W. R. Anderson. 2010. A complete phylogeny of Malpighiaceae inferred from nucleotide sequence data and morphology. American Journal of Botany 97: 2031–2048.
  • Michener, C. D. 2000. The Bees of the World. Johns Hopkins University Press (стр. 17-18)
  • Vogel, S. 1974. Ölblumen und ölsammelnde Bienen. [Tropische und subtropische Pflanzenwelt. 7]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]