Прејди на содржината

1883 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во уметноста
Поврзани теми од периодот

Во 1883 година во уметноста се случиле некои значајни настани.  

Настани[уреди | уреди извор]

Дела[уреди | уреди извор]

Пјер Огист Реноар, Танц во селото, 1883, Музеј Орсе, Париз
Џон Колиер - Марион Колиер
Паскал Данан-Бувре - Хамлет и гробарите
Винсент ван Гог - Крави во ливада
Иван Крамској - Портрет на непозната жена
Иљја Репин - Религиозна процесија во покраината Курск
Константин Маковски - Бојарски свадбаен пир

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „NPG 6032; Marian Collier (née Huxley) - Portrait Extended“. www.npg.org.uk (англиски). Посетено на 15 May 2018.
  2. „Richard Doyle“. www.royalacademy.org.uk. Посетено на 15 May 2018.