Разлика помеѓу преработките на „Хрвати“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 11 бајт ,  пред 11 година
с
Бот менува: во предвид -> предвид, Референци -> Наводи
с (Бот Менува: ro:Croați)
с (Бот менува: во предвид -> предвид, Референци -> Наводи)
Хрватите се доселиле на [[Балканскиот полуостров|Балканот]] во почетокот на [[7. век|VII век]] (пред 626. година), при владеењето на [[Ираклиј]] од својата прататковина наречена ''[[Бела Хрватска]]'' која се наоѓала меѓу ''[[Бела Србија]]'' и [[Франките]]. Царот ги повикал за да ги исфрлат [[Авари|Аварите]] од [[Далмација (провинција)|Далмација]] за да се населат место нив. Од тогаш со сигурност може да зборуваме за нивната историја
 
Потеклото на називот и етноним ''Хрват'' не е тотално разјаснето, но се смета дека има корен од [[Западнословенски језици|западнословенските]] зборот ''hrbat'' - брдо, што значело дека оние кои живеat vo брдa тн. ''брдјани'' кои биле во спротивност од Пољаците тн. ''полјани'' кои живееле во поле односно во рамнина. Оваа теза добива на значење ако се зема во предвид дека [[Бела Хрватска]] се наоѓала на просторот на денешна [[Пољска|Пољске]].
 
== Историја ==
И во Северна и во Јужна Америка бројноста се проценува на околу милион луѓе со хрватско потекло. Постојат и важни хрватски малцинства во [[Австралија]] ([[Перт]], [[Сиднеј]]) и [[Нов Зеланд]], како и во [[Јужноафриканската Република|Јужна Африка]].
 
== РеференциНаводи ==
{{наводи}}
 
941.847

уредувања

Прегледник