Предлошка:Европска Унија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Круг од 12 златни ѕвезди на сина позадина
Знаме
ГеслоОбединети во разноликоста“ [1][2][3]
Химна

Местоположба на Европската Унија.
Местоположба на Европската Унија.
Политички центри
Најголем град Лондон
Службен јазик
Демоним Европеец[6]
Членки
Лидери
 •  Претседател на Европскиот Совет Доналд Туск
 •  Претседател на Европската Комисија Жан Клод Јункер
Законодавство Законодавство на Европската Унија
 •  Горен дом Совет на Европската Унија
 •  Долен дом Европски парламент
Основана
 •  Париски договор 23 јули 1952 
 •  Римски договор 1 јануари 1958 
 •  Договор од Мастрихт 1 ноември 1993 
Површина
 •  Вкупна 4,324,782 км2 (7tha)
 •  Вода (%) 3.08
Население
 •  проценка за 2012 г. 503,492,041[7] (3a)
 •  Густина 116.2 жит/км2 
БДП (ПКМ) проценка за 2011 г.
 •  Вкупен $15.821 trillion[8] (1a)
 •  По жител $31,607[8] (15a)
БДП (номинален) проценка за 2011 г.
 •  Вкупно $17.577 трилиони[8] (1a)
 •  По жител $35,116[9] (14a)
Џиниев коеф. (2010)30.4[10]
среден
ИЧР (2011) 0.876[11]
многу висок · 13 / 25tha
Валута
Часовен појас (UTC+0 to +2)
 •  (ЛСВ)  (UTC+1 to +3[12])
НДД .eu[13]
Страница
europa.eu
Повик. бр. 27 кода
а. ако се смета за единствен политички ентитет

Наводи[уреди извор]

 1. Barnard, Catherine (August 2007). The Substantive Law of the EU: The four freedoms (изд. 2.). Oxford University Press. стр. 447. ISBN 9780199290352.
 2. 2,0 2,1 „United in diversity“. Europa (web portal). European Commission. Посетено на 20 January 2010. 'United in diversity' is the motto of the European Union. The motto means that, via the EU, Europeans are united in working together for peace and prosperity, and that the many different cultures, traditions and languages in Europe are a positive asset for the continent.
 3. „European Parliament: The Legislative Observatory“. Europa (web portal). European Commission. Посетено на 20 January 2010. the motto 'United in diversity' shall be reproduced on Parliament's official documents;
 4. „Brussels' EU capital role seen as irreversible“. Euractiv.com. Посетено на 28 October 2012. Brussels has become the de facto capital of the European Union
 5. Brussels, Capital of European Union - European Commission, 2001.
 6. The New Oxford American Dictionary, Second Edn., Erin McKean (editor), 2051 pages, May 2005, Oxford University Press, ISBN 0-19-517077-6.
 7. „Total population as of 1 January“. Eurostat. Посетено на 23 October 2010.
 8. 8,0 8,1 8,2 „IMF World Economic Outlook Database, April 2012“. International Monetary Fund. Посетено на 23 April 2012. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „imf“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „imf“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 9. Nominal 2011 GDP for the European Union and 2011 population for the European Union, World Economic Outlook Database, April 2012, International Monetary Fund. Accessed on April 23, 2012
 10. „Distribution of family income – Gini index“. The World Factbook. CIA. Посетено на 2012-01-28.
 11. Calculated using UNDP data for the member states with weighted population.
 12. Не сметајќи ги прекуморските територии.
 13. .eu е за целата ЕУ. Државите-членки имаат свои домеини.