Петарница (Копанце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петарница
археолошко наоѓалиште
Петарница is located in Македонија
Петарница
Местоположба на Петарница во Македонија
Местоположба 42°2′53″N 21°8′16″E / 42.04806° СГШ; 21.13778° ИГД / 42.04806; 21.13778Координати: 42°2′53″N 21°8′16″E / 42.04806° СГШ; 21.13778° ИГД / 42.04806; 21.13778
Основни податоци
Име Петарница
Место Копанце
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Петарница претставува некропола од од римското време. Се наоѓа во тетовското село Копанце, на неговата јужна страна, под патот за селото Туденце. На локалитетот при обработувањето на лозјата биле откриени гробови во кои, според кажувањето на жителите, имало гробни прилози што не се зачувани.[1]


Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Арбино -населба од римско време во Копанце

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Археолошка карта на Република Македонија, Том 2, 1996, издание на МАНУ, Скопје, Македонија.