Патрик Бамфорд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Патрик Бамфорд
Лични податоци
Роден на 5 септември 1993(1993-09-05)(30 г.)
Роден во Грантам, Англија
Држава Англија Англија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед
Број 9
Младинска кариера
Нотингем Форест Нотингем Форест
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011–2012 Нотингем Форест Нотингем Форест 2 (0)
2012–2017 Челси Челси 0 (0)
2012–2013МК Донс МК Донс 37 (18)
2014Дарби Каунти Дарби Каунти 21 (8)
2014-2015Мидлсбро Мидлсбро 38 (17)
2015Кристал Палас Кристал Палас 6 (0)
2016Норич Сити Норич Сити 7 (0)
2016-2017Барнли Барнли 7 (0)
2017-2018 Мидлсбро Мидлсбро 47 (12)
2018- Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 72 (31)
Репрезентација
2010 Ирска Ирска 18 1 (0)
2010-2011 Англија Англија 18 2 (0)
2012 Англија Англија 19 2 (1)
2013-2014 Англија Англија 21 2 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Патрик Бамфорд (роден на 5 септември 1993 во Грантам) — англиски фудбалер, напаѓач на Лидс Јунајтед.

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Бамфорд е разноврсен напаѓач, кој може да игра како осамен шпиц (начин на кој исклучиво бил користен од Биелса од неговото доаѓање во Лидс) или во пар со уште еден напаѓач, а во текот на својата кариера бил користен и како офанзивен играч од средниот ред или како крило на двете страни од теренот. Неговите најголеми квалитети се добрата техника и способноста да игра со топката, како и силата во играта во воздухот.[1][2]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Нотингем Форест[уреди | уреди извор]

Својата кариера Бамфорд ја започнал во екипата на Нотингем Форест, приклучувајќи се на академијата на овој клуб на возраст од 8 години. Откако ги поминал сите младински категории во клубот, на 21 септември 2011, тој за првпат бил повикан во првиот тим на Форест за време на натпреварот од третото коло на Лига купот против Њукасл Јунајтед на Сити Граунд, но во истиот останал неискористена замена.[3] Своето деби сепак го направил против Кардиф Сити во поразот на домашен терен со 0-1 на 31 декември, влегувајќи како замена за Мат Дербишир на 12 минути пред крајот.[4] Тој се појавил во игра и во следниот натпревар на Форест на 2 јануари 2012, повторно влегувајќи како замена овојпат на местото на Енди Рид, кога Нотингем на гости го победил Ипсвич Таун со 3-1 на Портман Роуд.[5]

Челси[уреди | уреди извор]

На 31 јануари 2012 година, Бамфорд потпишал петгодишен договор со Челси, кој му исплатил на Нотингем Форест надомест од 1,5 милиони фунти.[6][7] Сепак, периодот во Челси тој го поминал играјќи за резервниот тим пред да биде проследен на разни позајмици и никогаш не забележал ниту еден настап за првиот тим на сините.

Заемот кај Милтон Кинс Донс[уреди | уреди извор]

На 22 ноември 2012 година, тој бил позајмен на Милтон Кинс Донс до 7 јануари 2013.[8] Тој дебитирал три дена подоцна против Колчестер Јунајтед, и го завршил натпреварот со три асистенции. По импресивното деби менаџерот на МК Донс Карл Робинсон изјавил дека се надева дека Бамфорд ќе остане во клубот до крајот на сезоната.

На 31 јануари 2013 година, заемот на Бамфорд бил продолжен до 20 мај,[9] импресинорајќи доволно пред да се здобие со повреда на тетивата. На 19 март, тој го постигнал првиот гол во својата професионална кариера против Кру на Грести Роуд.[10]

На 1 јули, Бамфорд бил позајмен уште еднаш од Челси на МК Донс до 5 јануари 2014 година.[11] Бамфорд одиграл одлично и постигнал 14 првенствени голови на 23 настапи за МК Донс во овој шестмесечен период, со што се појавиле шпекулации дека ќе биде испратен на позајмица во клуб од повисоко ниво. На 31 декември, Робинсон потврдил дека Бамфорд нема да се врати во МК Донс по истекот на неговиот договор за заем.[12] Последниот настап за Милтон Кинс го имал на 4 јануари 2014 година, каде го постигнал својот 17-ти гол во сезоната во ремито 3-3 во третото коло од ФА Купот против бранителот на титулата Виган Атлетик.[13]

Заемот кај Дарби Каунти[уреди | уреди извор]

На 3 јануари 2014, било потвреден од Дарби Каунти дека Бамфорд ќе му се приклучи на овој клуб на заем до крајот на сезоната.[14] Бамфорд дебитирал за Дарби влегувајќи како замена на 10 јануари 2014 година, во поразот со 4-1 на гостувањето кај Лестер Сити.[15] Својот прв погодок за овните тој го постигнал во неговиот следен натпревар, на домашен терен против Брајтон и Хоув Албион, отворајќи го резултатот во 76-та минута откако претходно се појавил во игра како замена на местото на Сајмон Докинс во 59-тата минута. На 25 јануари, тој го постигнал својот веќе 19-ти гол за сезоната 2013-2014 (сметајќи ги и оние 17 за МК Донс) во ремито 1-1 против Блекбурн Роверс.[16] Бамфорд ја продолжил својата одлична форма - откако постигнал гол и на следните два натпревари, против Јовил Таун на 28 јануари[17] и против Бирмингем Сити на 1 февруари.[18] На 18 февруари, со својот гол единствен во натпреварот тој му донел победа на Дарби од 1-0 на гостувањето на Хилсборо против Шефилд Венздеј.[19] По период на суша во кој Бамфорд не успеал да се запише во списокот на стрелците на следните шест натпревари за Дарби, тој сепак го сторил тоа на 25 март, во поразот со 2-1 од Ипсвич.[20] Веќе во следниот натпревар на 29 март против Чарлтон Атлетик, тој погодил уште еднаш реализирајќи го вториот од трите гола на својот клуб, искористувајќи ја грешката на противничкиот капитен Џони Џексон во 38-мата минута.[21] Својот 25-ти и последен гол за сезоната 2013-2014, воедно 8-ми за Деаби Каунти, Бамфорд го постигнал на гостувањето кај Блекпул во победата со 3-1 на 8 април 2014.[22]

Заемот кај Мидлсбро[уреди | уреди извор]

Отако позајмицата во Дерби му завршила, Бамфорд во летото 2014 се вратил на кратко во Челси, меѓутоа само за да биде проследен на нова позајмица. На 29 август 2014 година, Бамфорд му се приклучил на Мидлсбро на заем до 1 јануари.[23][24] Своето деби за „Боро“ го напрвил влегувајќи како замена на 30 август 2014 година, во поразот со 0-1 на домашен терен од Рединг.[25] На 20 септември, тој го постигнал својот прв гол за новиот клуб во неговиот прв старт во почетниот состав на Мидлсбро, при победата со 4–0 на домашен терен над Брентфорд.[26]

На 23 септември, Бамфорд го заменил Грант Лидбитер за последните осум минути од продолженијата на натпреварот од третото коло на Лига купот против Ливерпул на 23 септември. Во надополнетото време на второто продолжение, тој бил фаулиран од Коло Туре за пенал кој самиот тој го извел и го претворил во гол за да израмни на 2–2, со што го пратил натпреварот во изведување пенали. Иако неговиот пенал во серијата бил одбранет од Симон Мињоле, сепак откако натпреварот не бил решен кругот се вратил повторно до него и овојпат тој бил прецизен, но Мидлсбро на крајот загубил со 14-13 во пенал-серијата.[27]

По натпреварот против Ливерпул, тој минал низ период од четири одиграни натпревари без да постигне гол. Неговата суша била прекината на 1 ноември, кога Бамфорд го постигнал првиот гол за Мидлсбро во победата со 3-0 над Ротерам Јунајтед. Три дена подоцна, тој постигнал уште еден гол во победата со 4-0 против Норич Сити. На 22 ноември, Бамфорд влегол од клупата во 55-тата минута против Виган Атлетик и три минути подоцна го изедначил резултатот; натпреварот завршил нерешено 1-1.[28] Бамфорд ја продолжил одличната голгетерска форма, постигнувајќи гол на 29 ноември против Блекбурн Роверс и на 6 декември против Милвол; стигајќи до четири гола на пет натпревари.

На 31 декември, позајмицата на Бамфорд во Мидлсбро била продолжена до крајот на сезоната.[29] На 24 јануари 2015 година, во четвртото коло од ФА Купот, Бамфорд ја искористил грешката на Фернандо за да го отвори резултатот, во натпревар во кој Мидлсбро го победил актуелниот шампион на Премиер лигата, Манчестер Сити, со 2-0 на гости.[30]

На 3 април, со својот 17-ти гол за сезоната Бамфорд го одвел Мидлсбро на врвот на табелата во Чемпионшип лигата, по победата со минимални 1-0 против Виган Атлетик.[31] На 11 април, Бамфорд го постигнал својот 18-ти гол во сезоната против Ротерам Јунајтед, но промашил пенал во судиското продолжение од натпреварот за чије изведување претходно дошло до караница меѓу него и неговиот тимски-колега напаѓачот Кике кој го изборил пеналот. Подоцна, Бамфорд открил дека е назначен за изведувач на пеналите и му се извинил јавно на својот соиграч за промашувањето на пеналот.[32] Истиот месец, тој бил номиниран за награди на фудбалската лига за Играч на годината во Чемпионшип и Млад играч на годината;[33] Бамфорд ја освоил првата награда, а втората му припаднала на Деле Али од Милтон Кинс Донс.[34]

Бамфорд ја завршил сезоната 2014-2015 со вкупно 19 погодоци, од кои 17 постигнати во лигата, што го направило најдобар стрелец на Боро за сезоната.[35]

Заемот кај Кристал Палас[уреди | уреди извор]

По одличната сезона во Чемпионшип во дресот на Мидлсбро, на 21 јули 2015 година, Бамфорд бил проследен на нова позајмица овојпат во Кристал Палас, клуб кој се натпреварувал во англиската елитна дивизија - Премиер лигата.[36] Бамфорд останал неискористена замена за воведниот натпревар на Палас против Норич Сити на 8 август, а своето деби го направил осум дена подоцна во поразот со 1-2 од Арсенал на Селхрст Парк, влегувајќи како замена за последните 10 минути на местото на Џејмс МекАртр.[37]

Откако одиграл само 9 натпревари во првиот дел од сезоната, на 28 декември, Бамфорд ја прекинал својата позајмицата во Кристал Палас и се вратил во Челси, непосредно откако се појавил како замена во ремито 0-0 против Свонзи Сити. Како обрзаложение за неговото заминување Бамфорд го навел недостатокот на минути поминати на теренот.[38]

Заемите кај Норич Сити и Барнли[уреди | уреди извор]

На 30 јануари 2016 година, откако ја прекинал позајмицата во Кристал Палас, Бамфорд му се приклучил на Норич Сити како позајмен играч до крајот на сезоната.[39] 159/5000 На 6 февруари 2016 година, Бамфорд го имал своето деби со канаринците во поразот со 2-0 на гостувањето кај Астон Вила влегувајќи на местото на Вес Хулахан во 56-тата минута од натпреварот.[40] На 12 март 2016 година, Бамфорд го забележил својот прв старт во почетниот тим во еден натпревар од Премиер лигата, во ремито 0-0 против Манчестер Сити, во натпревар во кој ја имал најдобрата можност да постигне погодок кога со удар од близу 23 метри ја погодил пречката.[41]

Откако направил седум настапи за Норич во вториот дел од сезоната 2015-2016, неговиот престој таму бил завршен поради испаѓањето на клубот од Премиер лигата. На 30 август 2016 година, Бамфорд му се приклучил на Барнли на заем до крајот на сезоната.[42] Десет дена подоцна, тој дебитирал за клубот влегувајќи како замена на местото на Андре Греј во 80-тата минута од натпреварот против Хал Сити, кој завршил нерешено 1-1.[43] После шест настапи во Премиер лигата, неговиот заем бил прекинат откако бил повлечен од Челси на 14 јануари 2017 година,[44] откако Бамфорд имал несогласувања со менаџерот на Барнли Шон Дајч за време на неговиот престој во клубот.[45]

Враќање во Мидлсбро[уреди | уреди извор]

На 18 јануари 2017 година, Бамфорд се вратил во Мидлсборо, сега во Премиер лигата, со договор на четири и пол години за надомест од 5,5 милиони фунти. Така, тој повторно се обединил со менаџерот Аитор Каранка.[46] Три дена подоцна, тој дебитирал на клупата во поразот со 3-1 против Вест Хем Јунајтед.[47] На 8 мај 2017 година, прв пат по напуштањето на клубот со кој бил под договор сè до јануари 2017, Бамфорд се соочил со својот поранешен клуб Челси во поразот од 3-0 на Стемфорд Бриџ, што резултирал со испаѓање на Мидлсбро.[48] На 13 мај, Бамфорд го направил својот прв старт за сезоната и го постигнал својот прв гол во Премиер лигата во поразот со 1-2 од Саутхемптон.[49]

Следната сезона во Чемпионшип Бамфорд најчесто играл како крило за Мидлсбро. Сепак, по повредата на напаѓачот Руди Гестед во февруари 2018 година,[50] Бамфорд бил преместен од крило во улога на осамен напаѓач под раководството на менаџерот Тони Пјулис, каде што процветал.[51] На 2 март 2018 година, Бамфорд го постигнал својот прв хет-трик во кариерата против Лидс Јунајтед во победата со 3-0.[52] Сезоната 2017-2018 ја завршил со 13 гола во 44 настапи во сите натпреварувања,[53] помагајќи му на Мидлсбро да стигне до полуфиналето на плејофот во Чемпионшип, каде биле елиминирани од Астон Вила.[54]

Лидс Јунајтед[уреди | уреди извор]

На 31 јули 2018 година, Бамфорд му се приклучил на Лидс Јунајтед потпишувајќи четиригодишен договор со клубот.[55] Се верува дека надоместот изнесувал 7 милиони фунти (во зависност од бонусите може да достигне до 10 милиони фунти),[56] правејќи го Бамфорд најскапото засилување на Лидс за околу 17 години по Роби Фаулер кој му се приклучил на клубот од Западен Јоркшир во 2001 година.[57][58] Тој дебитирал на 11 август во победата со 4-1 на гостувањето кај неговиот поранешен клуб Дерби Каунти.[59][60] На 14 август, Бамфорд го имал својот прв старт за Лидс во натпревар од Лига купот против Болтон Вондерерс, во кој го постигнал и неговиот прв гол за клубот во победата со 2-1.[61] На почетокот на месец септември 2018, играјќи за тимот под 23 години Бамфорд се здобил со сериозна повреда на коленото.[62] Следната недела, од Лидс објавиле дека напаѓачот претрпел повреда на задниот вкрстен лигамент и се соочува со пауза од четири месеци.[63] На 15 декември, Бамфорд се вратил во акција по повредата влегувајќи како замена во второто полувреме против Болтон, отворајќи го резултатот со неговиот прв лигашки погодок за клубот воедно носејќи му победа на Лидс од 1-0.[64] Сепак, тој заработил уште една повреда на лигаментите на коленото на тренингот пред следниот натпревар против Астон Вила и повторно бил исклучен од акција неколку недели.[65] Враќајќи се на теренот на 2 февруари 2019 година, тој постигнал гол во поразот со 3-1 од Норич Сити.[66] На 1 март, тој постигнал два гола во победата со 4-0 над конкурентот за промоција, Вест Бромвич Албион.[67]

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Англија Лидс Јунајтед[уреди | уреди извор]

2019-2020

Поединечни[уреди | уреди извор]

Играч на годината: Чемпионшип лига 2014-2015

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Scout Report: Patrick Bamford?“. Outside Of The Boot. 31 March 2015. Архивирано од изворникот на 2020-09-22. Посетено на 22 March 2020.
 2. „It's about time Boro started playing Patrick Bamford in his best position“. everythingmfc.co.uk (англиски). 8 February 2018. Архивирано од изворникот на 2020-03-22. Посетено на 22 March 2020.
 3. „Nott'm Forest 3–4 Newcastle (aet)“. BBC Sport (англиски). 21 September 2011. Посетено на 22 March 2020.
 4. „Nott'm Forest 0–1 Cardiff“. BBC Sport. 31 December 2011. Посетено на 2 February 2012.
 5. „Ipswich 1–3 Nott'm Forest“. BBC Sport. 2 January 2012. Посетено на 2 February 2012.
 6. „Chelsea set to land Nottingham Forest's Bamford“. BBC Sport. 31 January 2012. Посетено на 31 January 2012.
 7. „Teenager Bamford joins Chelsea“. Chelsea F.C. 31 January 2012. Архивирано од изворникот на 2 February 2012. Посетено на 31 January 2012.
 8. „Bamford joins on loan“. mkdons.com. Milton Keynes Dons F.C. 22 ноември 2012. Архивирано од изворникот на 2020-10-28. Посетено на 22 ноември 2012.
 9. „Bamford's second loan spell at MK Dons“. Chelsea F.C. 31 January 2013. Архивирано од изворникот на 1 November 2013. Посетено на 31 January 2013.
 10. „Crewe Alexandra 2–1 MK Dons – Pogba ends Dons' play-off dreams“. MiltonKeynes.co.uk. Архивирано од изворникот на 2013-03-24. Посетено на 20 March 2013.
 11. „BAMFORD LOAN AGREED“. Chelsea F.C. Архивирано од изворникот на 3 July 2013. Посетено на 1 July 2013.
 12. „Bamford to leave after loan spell“. mkdons.com. mkdons fc. 31 December 2013. Посетено на 31 December 2013.
 13. „Wigan Athletic 3–3 Milton Keynes Dons“. BBC Sport (англиски). 4 January 2014. Посетено на 4 January 2014.
 14. „Bamford set to sign“. dcfc.com. 3 January 2014. Посетено на 3 January 2014.
 15. „Leicester 4 Derby 1“. BBC. 10 January 2014. Посетено на 10 January 2014.
 16. „Blackburn 1 Derby 1“. BBC. 25 January 2014. Посетено на 25 January 2014.
 17. „Derby 3 Yeovil 2“. BBC. 28 January 2014. Посетено на 28 January 2014.
 18. „Birmingham 3 Derby 3“. BBC. 1 February 2014. Посетено на 2 February 2014.
 19. „Sheffield Wednesday 0–1 Derby County“. Derby County F.C. 18 February 2014. Архивирано од изворникот на 27 February 2014. Посетено на 18 February 2014.
 20. „Latest match Report“. Derby County F.C. 25 March 2014. Архивирано од изворникот на 13 April 2014.
 21. „Latest match Report“. Derby County F.C. 29 March 2014. Архивирано од изворникот на 13 April 2014. Посетено на 22 March 2020.
 22. „Latest match Report“. Derby County F.C. Архивирано од изворникот на 13 April 2014.
 23. „Boro for Bamford“. Chelsea F.C. Посетено на 29 August 2014.
 24. „Chelsea Starlet Patrick Bamford Signs Up For Boro“. Middlesbrough F.C. Посетено на 29 August 2014.
 25. „Boro 0–1 Reading“. Middlesbrough F.C. Посетено на 30 August 2014.
 26. „Match Report: Boro 4–0 Brentford“. Middlesbrough F.C. Посетено на 20 September 2014.
 27. „Liverpool 2–2 Middlesbrough“. BBC Sport. 23 September 2014. Посетено на 24 September 2014.
 28. „Wigan Athletic 1–1 Middlesbrough“. ESPN. Посетено на 8 December 2014.
 29. „Patrick Bamford: Middlesbrough extend loan for rest of season“. BBC Sport. 31 December 2014. Посетено на 10 January 2015.
 30. Whalley, Mike (24 January 2015). „Man City 0–2 Middlesbrough“. BBC Sport. Посетено на 24 January 2015.
 31. „Middlesbrough 1–0 Wigan Athletic“. BBC Sport. 3 April 2015. Посетено на 3 April 2015.
 32. Tallentire, Philip (11 April 2015). „Patrick Bamford says sorry for missing a penalty“. Gazettelive. Посетено на 12 April 2015.
 33. „Football League Awards 2015: The shortlists in full“. The Football League. 19 April 2015. Посетено на 19 April 2015.
 34. „Kevin Phillips: Ex-England striker wins Football League award“. BBC Sport. 19 April 2015. Посетено на 20 April 2015.
 35. Taylor, Jonathon (5 June 2015). „Patrick Bamford: Watch all of his 19 goals for Boro“. Gazette. Посетено на 28 July 2018.
 36. „New deal for Bamford“. Chelsea FC. 21 July 2015.
 37. „Crystal Palace 1–2 Arsenal“. BBC. 16 August 2015. Посетено на 22 March 2020.
 38. „Patrick Bamford ends 'terrible' Crystal Palace loan“. BBC. 28 December 2015.
 39. „Transfer news: Patrick Bamford joins on loan“. Norwich City F.C. 30 January 2016. Архивирано од изворникот на 2016-12-30. Посетено на 2020-10-28.
 40. „Aston Villa 2–0 Norwich City“. BBC Sport. 6 February 2016.
 41. „Norwich City 0–0 Manchester City“. BBC Sport. 12 March 2016. Посетено на 22 March 2020.
 42. „Transfer news: Bamford completes loan deal“. BURNLEY F.C. 30 August 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-30. Посетено на 2020-10-28.
 43. „Burnley 1–1 Hull City“. BBC Sport. 10 September 2016. Посетено на 22 March 2020.
 44. „Patrick Bamford: Chelsea striker returns from Burnley loan spell early“. BBC Sport. 14 January 2017.
 45. „Patrick Bamford takes a pop at Sean Dyche for personal jibes“. FourFourTwo. 2 February 2017.
 46. „Patrick Bamford: Middlesbrough sign forward from Chelsea“. BBC Sport. 18 January 2017. Посетено на 19 January 2017.
 47. „Middlesbrough 1–3 West Ham“. BBC Sport. 21 January 2017. Посетено на 22 March 2020.
 48. „Chelsea 3–0 Middlesbrough“. BBC Sport. 8 May 2017. Посетено на 22 March 2020.
 49. „Middlesbrough 1–2 Southampton“. BBC Sport. 13 May 2017. Посетено на 22 March 2020.
 50. Shaw, Dominic (23 February 2018). „Middlesbrough's Rudy Gestede ruled out for the rest of the season with fractured ankle“. Gazette. Посетено на 23 February 2018.
 51. Tallentire, Philip (26 July 2018). „Leeds United target Middlesbrough's Patrick Bamford as Matej Vydra deal stalls“. Gazette. Посетено на 28 July 2018.
 52. „Middlesbrough 3–0 Leeds United“. BBC Sport. 2 March 2018. Посетено на 2 March 2018.
 53. „Натпревари одиграни од Patrick Bamford во 2017/2018“. Soccerbase. Centurycomm. Посетено на 12 March 2018.
 54. „Aston Villa 0–0 Middlesbrough“. BBC Sport. 15 May 2018. Посетено на 16 May 2018.
 55. „Leeds United complete Patrick Bamford deal“. Leeds United. 31 July 2018. Посетено на 31 July 2018.
 56. „Patrick Bamford signs for Leeds on a four-year deal“. Sky Sports. 31 July 2018. Посетено на 31 July 2018.
 57. „Done deal: Leeds United land Bamford in £7m swoop“. Yorkshire Evening Post. 31 July 2018. Посетено на 31 July 2018.
 58. „Robbie Fowler“. ESPN. Архивирано од изворникот на 16 September 2008. Посетено на 13 September 2008.
 59. „REPORT: DERBY COUNTY 1–4 LEEDS UNITED“ (англиски). Leeds United. 11 August 2018. Посетено на 22 March 2020.
 60. „Derby 1–4 Leeds – Bielsa's side thrash Rams with brilliant attacking display“. BBC Sport. 11 August 2018. Посетено на 11 August 2018.
 61. „Leeds United vs Bolton“. Leeds United. 14 August 2018. Архивирано од изворникот на 14 August 2018. Посетено на 14 August 2018.
 62. „Leeds United under-23s LIVE: Updates as Whites host Bristol City at Elland Road“. Yorkshire Evening Post (англиски). 7 September 2018. Посетено на 11 September 2018.
 63. „Leeds striker Patrick Bamford faces four months out with a cruciate ligament injury“. Sky Sports (англиски). Посетено на 11 September 2018.
 64. „REPORT: BOLTON WANDERERS 0–1 LEEDS UNITED“. Leeds United. 15 December 2018. Посетено на 15 December 2018.
 65. „Mick McCarthy confirms Irish interest in Leeds United striker Patrick Bamford“. Yorkshire Evening Post. 24 December 2018. Посетено на 22 March 2020.
 66. „Leeds 1 Norwich 3“. BBC Sport. 22 February 2019. Посетено на 22 March 2020.
 67. „Leeds 4 WBA 0“. BBC Sport. 1 March 2019. Посетено на 9 March 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]