Фудбалска лига на Англија Чемпионшип 2017-2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фудбалска лига на Англија Чемпионшип 2017-2018
Logo of competition
Натпреварување Фудбалска лига на Англија Чемпионшип
Спорт Football pictogram.svg Фудбал
Издание 115-то
Организатор Фудбалска лига на Англија
Период од: 3 август 2018
до: 26 мај 2019
Држава  Англија
Резултати
Шампион Вулверхемптон Вулверхемптон
4. титула
Промоција Вулверхемптон Вулверхемптон
Кардиф Сити Кардиф Сити
Фулам Фулам
Испаднале Барнсли Барнсли
Бартон Албион Бартон Албион
Сандерленд Сандерленд
Статистика
Одиграни натпревари 526
Постигнати голови 1.337 (2,54 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
Left arrow.svg 2016–17 2018–19 Right arrow.svg

Фудбалска лига на Англија Чемпионшип 2017-2018 била 115-тата сезона на второто ниво на англискиот фудбал, односно 14-та под името Чемпионшип.

Првото место го освоила екипата на Вулверхемтпон Вондерерс и заедно со второпласираната екипа Кардиф Сити избориле директна промоција во Премиер лигата. Ним подоцна им се приклучил и Фулам како победник на плејофот. Од лигата испаднале три екипи: Барнсли, Бартон Албион и Сандерленд.

Најдобар стрелец бил Матеј Видра од Дарби Каунти со 21 гол.

Промена на екипи[уреди | уреди извор]

Следниве екипе ја промениле лигата во однос на сезоната 2016–2017.

Во Чемпионшип

Промоција од Лига Еден

Испаднале од Премиер лига

Од Чемпионшип

Испаднале во Лига Еден

Промоција во Премиер лига

Екипи учеснички и нивните локации[уреди | уреди извор]

Локации на екипете од Лондон

Личности и спонзори[уреди | уреди извор]

Екипа Менаџер Капитен Опрема Спонзор
Астон Вила Астон Вила Англија Брус, СтивСтив Брус Англија Џон Тери[1] Under Armour Unibet
Барнсли Барнсли Португалија Мораиш, ЖозеЖозе Мораиш Гана Енди Јиадом[2]2 Пума[3] C.K. Beckett[4]
Бирмингем Сити Бирмингем Сити Англија Монк, ГариГари Монк Англија Мајкл Морисон Adidas[5] 888sport[6]
Болтон Болтон Англија Паркинсон, ФилФил Паркинсон Англија Дарен Пратли Макрон Betfred
Брентфорд Брентфорд Англија Дин Смит Ирска Џон Иган Адидас LeoVegas[7]
Бристол Сити Бристол Сити Англија Џонсон, ЛиЛи Џонсон Австралија Бејли Рајт Бристол Спорт Lancer Scott[8]
Бартон Албион Бартон Албион Англија Клаф, НајџелНајџел Клаф Англија Џејк Бакстон TAG Tempobet[9]
Кардиф Сити Кардиф Сити Англија Нил Ворнок Англија Шон Морисон Адидас Visit Malaysia
Дарби Каунти Дарби Каунти Англија Рувет, ГариГари Рувет Англија Картис Дејвис[10] Умбро[11] Avon Tyres
Фулам Фулам Србија Славиша Јокановиќ Шкотска Том Керни Адидас Grosvenor Casinos[12]
Хал Сити Хал Сити Англија Најџел Адкинс Англија Мајкл Доусон Умбро SportPesa
Ипсвич Таун Ипсвич Таун Англија Брајан Клуг (в.д.) Англија Лук Чемберс Адидас Marcus Evans
Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед Англија Хекингботом, ПолПол Хекингботом Шкотска Лиам Купер Капа[13] 32Red[14]
Мидлсбро Мидлсбро Велс Тони Пјулис Англија Грант Лидбитер Адидас Ramsdens Currency
Милвол Милвол Англија Нил Харис Велс Стив Морисон Ереа DCS Roofing[15]
Норич Сити Норич Сити Германија Даниел Фарке Португалија Иво Пинто1 Ереа LeoVegas[16]
Нотингем Форест Нотингем Форест Шпанија Каранка, АиторАитор Каранка Англија Крис Коен Адидас[17] 888sport[18]
Престон Престон Шкотска Нил, АлексАлекс Нил Ирска Грег Канингем[19] Најк Tempobet[20]
Квинс Парк Ренџерс Квинс Парк Ренџерс Англија Холовеј, ИанИан Холовеј Англија Недум Онуоха Ереа[21] Royal Panda[22]
Рединг Рединг Англија Пол Клемент Ирска Пол МекШејн Пума[23] Carabao[24]
Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед Англија Вилдер, КрисКрис Вилдер Англија Били Шарп Адидас Teletext Holidays
Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј Холандија Јос Лухукај Холандија Глен Ловенс Elev8 Chansiri
Сандерленд Сандерленд Шкотска Роби Стокдејл (в.д.) Англија Ли Катермол Адидас Dafabet
Вулверхемптон Вулверхемптон Португалија Нуно Еспирито Санто Англија Дани Бат Пума The Money Shop

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Извор[28]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1uparrow green.svg 1. Вулверхемптон Вулверхемптон 99 46 30 9 7 82 39 +43
1uparrow green.svg 2. Кардиф Сити Кардиф Сити 90 46 27 9 10 69 39 +30
Noatunloopsong (nuvola).svg 3. Фулам Фулам 88 46 25 13 8 79 46 +33
Noatunloopsong (nuvola).svg 4. Астон Вила Астон Вила 83 46 24 11 11 72 42 +30
Noatunloopsong (nuvola).svg 5. Мидлсбро Мидлсбро 76 46 23 9 14 67 45 +22
Noatunloopsong (nuvola).svg 6. Дарби Каунти Дарби Каунти 75 46 20 15 11 70 48 +22
7. Престон Престон 73 46 19 16 11 57 46 +11
8. Милвол Милвол 72 46 19 15 12 56 45 +11
9. Брентфорд Брентфорд 69 46 18 15 13 62 52 +10
10. Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед 69 46 20 9 17 62 55 +7
11. Бристол Сити Бристол Сити 67 46 17 16 13 67 58 +9
12. Ипсвич Таун Ипсвич Таун 60 46 17 9 20 57 60 −3
13. Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 60 46 17 9 20 59 64 −5
14. Норич Сити Норич Сити 60 46 15 15 16 49 60 −11
15. Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј 57 46 14 15 17 59 60 −1
16. Квинс Парк Ренџерс Квинс Парк Ренџерс 56 46 15 11 20 58 70 −12
17. Нотингем Форест Нотингем Форест 53 46 15 8 23 51 65 −14
18. Хал Сити Хал Сити 49 46 11 16 19 70 70 0
19. Бирмингем Сити Бирмингем Сити 46 46 13 7 26 38 68 −30
20. Рединг Рединг 44 46 10 14 22 48 70 −22
21. Болтон Болтон 43 46 10 13 23 39 74 −35
1downarrow red.svg 22. Барнсли Барнсли 41 46 9 14 23 48 72 −24
1downarrow red.svg 23. Бартон Албион Бартон Албион 41 46 10 11 25 38 81 −43
1downarrow red.svg 24. Сандерленд Сандерленд 37 46 7 16 23 52 80 −28

Легенда:

      Промоција во Премиер лига на Англија 2018-2019
Noatunloopsong (nuvola).svg Се квалификува за плејофот за промоција во Премиер лига на Англија 2018-2019
      Испаѓа во Фудбалска лига на Англија Еден 2018-2019

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.

Пласман[уреди | уреди извор]

Плејоф[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                     
3  Фулам Фулам 0 2 2  
6  Дарби Каунти Дарби Каунти 1 0 1  
    3  Фулам Фулам 1
  4  Астон Вила Астон Вила 0
4  Астон Вила Астон Вила 1 0 1
5  Мидлсбро Мидлсбро 0 0 0  

Финале на плејофот[уреди | уреди извор]

26 мај 2018
17:00 BST
Фулам Фулам 1–0 Астон Вила Астон Вила Вембли, Лондон
Гледачи: 85,243
Судија: Антони Тејлор
Керни гол 23' Извештај

Статистика и награди[уреди | уреди извор]

Поединечна статистика[уреди | уреди извор]

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Ажурирана на 8 мај 2015[29]

Матеј Видра (од Дарби Каунти) бил најдобар стрелец во сезоната со 21 постигнат гол.
Гол Играч Клуб
21 Чешка Матеј Видра Дарби Каунти Дарби Каунти
20 Англија Луис Грабан Сандерленд Сандерленд
Астон Вила Астон Вила
19 Англија Боби Рид Бристол Сити Бристол Сити
19 Англија Лион Кларк Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед
17 Португалија Диого Жота Вулверхемптон Вулверхемптон
16 Англија Мартин Вагорн Ипсвич Таун Ипсвич Таун
15 Англија Рајан Сесењон Фулам Фулам
15 ДР Конго Брит Асамбалонга Мидлсбро Мидлсбро
14 Англија Џејмс Мадисон Норич Сити Норич Сити
14 Гана Алберт Адома Астон Вила Астон Вила
14 Англија Џарод Боуен Хал Сити Хал Сити
13 Сенегал Фамара Џедиу Бристол Сити Бристол Сити
13 Англија Били Шарп Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед
12 Франција Нил Мопе Брентфорд Брентфорд
12 Бразил Лео Бонатини Вулверхемптон Вулверхемптон
12 Србија Александар Митровиќ Фулам Фулам

Хет-трикови[уреди | уреди извор]

Лион Кларк (од Шефилд Ј.) бил единствениот играч кој постигнал два хет-трика во сезоната 2017-2018 и исто така единствениот играч кој успеал да постигне 4 гола на еден натпревар во текот на оваа сезона.
Играч За Против Резултат Дата
Уругвај Ернандес, АбелАбел Ернандес Хал Сити Бартон Албион 4–1[30] 12 август 2017
Ирска Хурихејн, КонорКонор Хурихејн Астон Вила Норич Сити 4–2[31] 19 август 2017
Англија Даувел, КиеранКиеран Даувел Нотингем Форест Хал Сити 3–2[32] 28 октомври 2017
Англија Кларк, ЛионЛион Кларк4 Шефилд Јунајтед Хал Сити 4–1[33] 4 ноември 2017
Англија Сесењон, РајанРајан Сесењон Фулам Шефилд Јунајтед 5–4[34] 21 ноември 2017
Англија Кларк, ЛионЛион Кларк Шефилд Јунајтед Фулам 4–5[34] 21 ноември 2017
Чешка Видра, МатејМатеј Видра Дерби Каунти Мидлсбро 3–0[35] 25 ноември 2017
Англија Руф, КемарКемар Руф Лидс Јунајтед Квинс Парк Ренџерс 3–1[36] 9 декември 2017
Англија Бамфорд, ПатрикПатрик Бамфорд Мидлсбро Лидс Јунајтед 3–0[37] 2 март 2018
Англија Рид, БобиБоби Рид Бристол Сити Шефилд Венздеј 4–0[38] 3 март 2018
Англија Мадисон, ЏејмсЏејмс Мадисон Норич Сити Хал Сити 3–4[39] 10 март 2018

4 Играчот постигнал 4 гола

Награди[уреди | уреди извор]

Месечни награди[уреди | уреди извор]

Месец Менаџер на месецот Играч на месецот Наводи
Менаџер Клуб Играч Клуб
Август Англија Нил Ворнок Кардиф Сити Англија Натаниел Мендес-Ленг Кардиф Сити [40][41]
Септември Англија Ли Џонсон Бристол Сити Англија Аден Флинт Бристол Сити [42][43]
Октомври Англија Гари Рувет Дарби Каунти Бразил Лео Бонатини Вулверхемптон [44][45]
Ноември Португалија Нуно Еспирито Санто Вулверхемптон Англија Лион Кларк Шефилд Јунајтед [46][47]
Декември Англија Гари Рувет Дaрби Каунти Англија Скот Карсон Дарби Каунти [48][49]
Јануари Англија Стив Брус Астон Вила Англија Рајан Сесењон Фулам [50][51]
Февруари Англија Нил Ворнок Кардиф Сити Шкотска Оливер МекБрни Барнсли [52][53]
Март Англија Нил Ворнок Кардиф Сити Србија Александар Митровиќ Фулам [54][55]
Април Србија Славиша Јокановиќ Фулам Србија Александар Митровиќ Фулам [56][57]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „John Terry confirmed as captain – and will wear the armband for the first time today against @ShrewsWeb... #AVFC #PartOfThePridepic.twitter.com/ec77hbMire“. @AVFCOfficial. Aston Villa F.C. 2017-07-15. Посетено на 2017-07-15.
 2. Andy Yiadom, Barnsley Football Club, First-Team profile Barnsley Football Club, official website. Retrieved 24 February 2018.
 3. „Barnsley Football Club Announces New Kit Partnership With PUMA!“. Barnsley FC. Посетено на 31 May 2016.
 4. „Barnsley Football Club Extends Partnership with Principal Sponsor CK Beckett“. Barnsley FC. Посетено на 31 May 2016.
 5. „Adidas to become Blues' new kit supplier“. Birmingham City FC. Посетено на 22 April 2016.
 6. „Order the 2016/17 home shirt now“. Birmingham City FC. Посетено на 6 June 2016.
 7. „LeoVegas new Shirt Sponsor and Title Partners“. Brentford FC. Посетено на 19 June 2017.
 8. „Lancer Scott confirmed as new City sponsor“. Bristol City FC. Посетено на 22 April 2016.
 9. „Burton Albion Reveal New Kit“. Burton Mail. Посетено на 28 July 2016.
 10. „Why Richard Keogh was not handed back the captain's armband in Derby County's defeat by Middlesbrough“. April 23, 2018. Посетено на April 23, 2018.
 11. „Derby County Announce Umbro Kit Deal“. Посетено на 12 June 2017.
 12. „Fulham Football Club announces grosvenorcasinos.coml“. Посетено на 27 July 2017.
 13. „KAPPA: NEW KIT DEAL ANNOUNCED“. Leeds United FC. Посетено на 31 May 2016.
 14. „UNITED ANNOUNCE NEW SHIRT SPONSOR“. Leeds United FC. Посетено на 31 May 2016.
 15. „Club confirm new dual principal partnership: Millwall announce link up with DCS Roofing and TW Drainage“. Milwall FC. Посетено на 2 June 2017.
 16. „City Announce New Principal Club Sponsor“. Norwich City F.C. 26 June 2017.
 17. „Forest Team Up With Adidas“. nottinghamforest.co.uk. Архивирано од изворникот на 17 September 2013. Посетено на 25 June 2013.
 18. „2014–15 shirt sponsors announced“. Nottingham Forest FC. Посетено на 9 August 2014.
 19. „Greg is PNE stand-in skipper“. www.lep.co.uk.
 20. „New shirt sponsor for PNE“. www.lep.co.uk.
 21. „QPR AGREE ERREA KIT DEAL“. QPR. Посетено на 30 April 2017.
 22. „ROYAL PANDA CONFIRMED AS NEW SHIRT SPONSORS“. QPR. Посетено на 22 June 2017.
 23. „Reading FC announce new PUMA kit deal“. Reading FC. Посетено на 31 May 2016.
 24. „Reading FC sign Carabao as Principal Partner until 2019“.
 25. „Tigers Complete MacDonald Signing“. Hull City A.F.C. 31 January 2018. Посетено на 31 January 2018.
 26. We are delighted to announce Barnsley Football Club's new vice-captain, Adam Davies! Barnsley Football Club, official and verified Twitter account. Retrieved 3 August 2017.
 27. Andy Yiadom, Barnsley Football Club, First-Team profile Barnsley Football Club, official website. Retrieved 24 February 2018.
 28. „Sky Bet Championship Table“.
 29. „Championship Top Scorers“. Посетено на 28 February 2016.
 30. Buckingham, Philip (12 August 2017). „Abel Hernandez hat-trick gives Hull City 4–1 victory over Burton Albion“. Hull Daily Mail.
 31. Evans, Gregg (19 August 2017). „Aston Villa 4 Norwich City 2: Conor Hourihane hat-trick and Andre Green curler get Villa Park bouncing“. Birmingham Mail.
 32. Mitchell, Brendon (28 October 2017). „Hull City 2–3 Nottingham Forest“. BBC Sport.
 33. „Sheffield United 4–1 Hull City“. BBC Sport. 4 November 2017.
 34. 34,0 34,1 „Sheffield United 4–5 Fulham“. BBC Sport. 21 November 2017.
 35. „Middlesbrough 0–3 Derby County“. BBC Sport. 25 November 2017.
 36. „Queens Park Rangers 1–3 Leeds United“. BBC Sport. 9 December 2017. Посетено на 17 December 2017.
 37. „Middlesbrough 3–0 Leeds United“. BBC Sport. 2 March 2018. Посетено на 2 March 2018.
 38. „Bristol City 4–0 Sheffield Wednesday“. BBC Sport. 3 March 2018. Посетено на 12 March 2018.
 39. „Hull City 4–3 Norwich City“. BBC Sport. 10 March 2018. Посетено на 12 March 2018.
 40. „Sky Bet Championship Manager of the Month: Perfect month gives Cardiff City's Neil Warnock the award“. EFL Championship. 8 September 2017.
 41. „Sky Bet Championship Player of the Month: Cardiff City's Nathaniel Mendez-Laing takes August honour“. EFL.com. 8 September 2017. Посетено на 4 October 2017.
 42. „Bristol City's Lee Johnson has been named the Sky Bet Championship Manager of the Month for September“. EFL.com. 8 October 2017.
 43. „Bristol City's Aden Flint has been named the Sky Bet Championship Player of the Month for September“. EFL.com. 8 October 2017. Посетено на 9 October 2017.
 44. „Manager of the Month: Garry Rowett – Derby County“. EFL.com. 11 November 2017.
 45. „Player of the Month: Léo Bonatini – Wolverhampton Wanderers“. EFL.com. 10 November 2017.
 46. „Manager of the Month: Nuno – Wolverhampton Wanderers“. EFL.com. 8 December 2017.
 47. „Player of the Month: Leon Clarke – Sheffield United“. EFL.com. 8 December 2017.
 48. „Manager of the Month: Gary Rowett – Derby County“. EFL.com. 12 January 2018.
 49. „Player of the Month: Scott Carson – Derby County“. 12 January 2018.
 50. „Manager of the Month: Steve Bruce – Aston Villa“. EFL.com. 9 February 2018.
 51. „Player of the Month: Ryan Sessegnon – Fulham“. EFL.com. 9 February 2018.
 52. „Manager of the Month: Neil Warnock – Cardiff City“. EFL.com. 9 March 2018.
 53. „Player of the Month: Oli McBurnie – Barnsley“. EFL.com. 9 March 2018.
 54. „Manager of the Month: Neil Warnock – Cardiff City“. EFL.com. 6 April 2018.
 55. „Player of the Month: Aleksandar Mitrovic – Fulham“. EFL.com. 6 April 2018.
 56. „Manager of the Month: Slavisa Jokanovic – Fulham“. EFL.com. 4 May 2018.
 57. „Player of the Month: Aleksandar Mitrovic – Fulham“. EFL.com. 4 May 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]