Чемпионшип лига на Англија 2014-2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сезоната 2014-2015 во Чемпионшип лигата на Англија била двадесет и трета сезона на Чемпионшип лигата, второто ниво на англискиот фудбал.

Првото место го освоила екипата на Борнмут, која заедно со Вотфорд изборила директна промоција во Премиер лигата, додека Норич им се приклучил подоцна како победник во плејофот.

Најдобар стрелец на сезоната бил Дерил Марфи од Ипсвич Таун со 27 гола.

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Поз. Клуб ОН П Н И ДПГ +/- B
01. Борнмут Борнмут 46 26 12 8 98:45 +53 90
02. Вотфорд Вотфорд 46 27 8 11 91:50 +41 89
03. Норич Сити Норич Сити 46 25 11 10 88:48 +40 86
04. Мидлсбро Мидлсбро 46 25 10 11 68:37 +31 85
05. Брентфорд Брентфорд 46 23 9 14 78:59 +19 78
06. Ипсвич Таун Ипсвич Таун 46 22 12 12 72:54 +18 78
07. Вулверхемптон Вулверхемптон 46 22 12 12 70:56 +14 78
08. Дерби Каунти Дерби Каунти 46 21 14 11 85:56 +29 77
09. Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс 46 17 16 13 66:59 +7 67
10. Бирмингем Сити Бирмингем Сити 46 16 15 15 54:64 -10 63
11. Кардиф Сити Кардиф Сити 46 16 14 16 57:61 -4 62
12. Чарлтон Чарлтон 46 14 18 14 54:60 -6 60
13. Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј 46 14 18 14 43:49 -6 60
14. Нотингем Форест Нотингем Форест 46 15 14 17 71:69 +2 59
15. Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 46 15 11 20 50:61 -11 56
16. Хадерсфилд Хадерсфилд Таун 46 13 15 17 58:78 -17 54
17. Фулам Фулам 46 14 10 22 62:83 -21 52
18. Болтон Болтон 46 13 12 21 54:67 -13 51
19. Рединг Рединг 46 13 11 22 48:69 -21 50
20. Брајтон Брајтон 46 10 17 19 44:54 -10 20
21. Ротерам Јунајтед Ротерам Јунајтед 46 11 16 19 46:67 -21 46
22. Милвол Милвол 46 9 14 23 42:76 -34 41
23. Виган Атлетик Виган Атлетик 46 9 12 25 37:64 -25 39
24. Блекпул Блекпул 46 4 13 38 36:91 -55 25
Ажурирано: 3 мај 2015.

Легенда:

Премиер лига
Плејоф
Лига Еден

Плејоф[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                     
 Норич Сити Норич Сити 1 3 4  
 Ипсвич Таун Ипсвич Таун 1 1 2  
     Норич Сити Норич Сити 2
   Мидлсбро Мидлсбро 0
 Мидлсбро Мидлсбро 2 3 5
 Брентфорд Брентфорд 1 0 1  

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Ажурирана на 4 мај 2015[1]

Дери Марфи (од Ипсвич Таун) бил најдобар стрелец во сезоната со 27 постигнати гола.
Гол Играч Клуб
27 Ирска Дерил Марфи Ипсвич Таун Ипсвич Таун
21 Англија Трој Дини Вотфорд Вотфорд
21 Шкотска Џордан Роудс Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс
20 Бенин Руди Гестед Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс
20 Нигерија Одион Игало Вотфорд Вотфорд
20 Англија Калум Вилсон Борнмут Борнмут
18 Англија Камерон Џером Норич Сити Норич Сити
18 Шкотска Крис Мартин Дерби Каунти Дерби Каунти
17 Англија Патрик Бамфорд Мидлсбро Мидлсбро
17 Шкотска Рос Мекормак Фулам Фулам
16 Чешка Матеј Видра Вотфорд Вотфорд
16 Англија Андре Греј Брентфорд Брентфорд
15 ДР Конго Брит Асомбалонга Нотингем Форест Нотингем Форест
15 Франција Јан Керморжан Борнмут Борнмут
15 Сенегал Бакари Сако Вулверхемптон Вулверхемптон
15 Англија Клејтон Доналдсон Нотингем Форест Нотингем Форест
15 Англија Бредли Џонсон Норич Сити Норич Сити
15 Шкотска Мат Ричи Борнмут Борнмут
14 Сенегал Нуха Дико Вулверхемптон Вулверхемптон
14 Англија Михаил Антонио Нотингем Форест Нотингем Форест
13 Англија Брет Питман Борнмут Борнмут
13 Англија Дарен Бент Дерби Каунти Дерби Каунти
12 Англија Луис Грабан Норич Сити Норич Сити
12 Англија Гари Хупер Норич Сити Норич Сити
12 [[File:Предлошка:Naz/TRI|class=noviewer|Предлошка:Naz/TRI|20x16px]] Кенвајн Џонс Кардиф Сити Кардиф Сити
12 Белгија Игор Ветокеле Чарлтон Чарлтон

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. bbc.com (ed.). "Championship - Gol segnati".