Куп на Македонија во ракомет (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Моментална сезона или издание:
Куп на Македонија во ракомет 2019 (мажи)
СпортРакомет
Основана1992
Број на екипи4
ДржаваМакедонија
Тековен првакМеталург (6. титула)
Најмногу титулиВардар (13 титули)
Поврзани натпреварувањаСупер лига
ОсновачРФМ
Порталmacedoniahandball.com.mk

Купот на Македонија во ракомет е елиминациски ракометен турнир кој се одржува годишно. Тоа е втора најважна национална титула во македонскиот ракомет после титулата во Суперлигата. Моментален првак е Металург, а најтрофеен клуб е Вардар со тринаесет титули.

Прваци[уреди | уреди извор]

Финале[уреди | уреди извор]

Издание Првак Резултат Вицепрвак
1993 Шевро Куманово
1994 Борец Агропин
1995 Пелистер
1996 Пелистер
1997 Вардар Ватростална
1998 Пелистер
1999 Пелистер
2000 Вардар Ватростална
2001 Вардар Ватростална
2002 Тутунски Комбинат Бренд
2003 Вардар Ватростална
2004 Вардар Ватростална
2005 Пелистер Кометал
2006 Металург
2007 Вардар ПРО
2008 Вардар ПРО
2009 Металург
2010 Металург
2011 Металург 22-20 Пелистер
2012 Вардар ПРО 26-23 Металург
2013 Металург
2014 Вардар 30-28 Металург
2015 Вардар
2016 Вардар 31-24 Металург
2017 Вардар 31-26 Еурофарм Работник
2018 Вардар 30-26 Металург
2019 Металург 29-29 (4-3 пен.) Вардар

Успех[уреди | уреди извор]

Клуб Победник Освојувачки години
Вардар
13
1997, 2000, 2001, 2003, 2004, 2007, 2008, 2012, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
Металург
6
2006, 2009, 2010, 2011, 2013, 2019
Пелистер
5
1995, 1996, 1998, 1999, 2005
Тутунски Комбинат
1
2002
Борец
1
1994
Куманово
1
1993

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]