Дражево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дражево
Draževo (Macedonia) (2).jpg
Дражево is located in Македонија
Дражево
Местоположба на Дражево во Македонија
Дражево на интерактивна карта

Координати 41°22′23″N 22°55′23″E / 41.37306° СГШ; 22.92306° ИГД / 41.37306; 22.92306Координати: 41°22′23″N 22°55′23″E / 41.37306° СГШ; 22.92306° ИГД / 41.37306; 22.92306
Општина Ново Село
Население 462 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2436
Шифра на КО 27026
Слава Мала Богородица
Дражево на општинската карта
Дражево во Општина Ново Село.svg

Атарот на Дражево во рамките на општината
Commons-logo.svg Дражево на Ризницата


Дражево — село во Општина Ново Село, во областа Подгорје, во околината на градот Струмица.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Јавор во селото, заштитен со закон
Новото училиште во село Дражево, Струмичко

Селото Дражево се наоѓа на југоисточниот дел од Македонија, во подножјето на планината Беласица, на надморска височина од 330 метри. Од најблискиот град Струмица е оддалечен 29 километри. Низ селото поминува Дражевска Река, која го дели селото на два дела.

Селото се граничи со Смолари, Бајково, Ново Коњарево, Старо Коњарево и соседна Грција (Егејска Македонија).

Историја[уреди | уреди извор]

Легенди за името[уреди | уреди извор]

Се смета дека селото го добило името според машкото име Дражен или Драган. Втората легенда вели дека на луѓето им било драго што живеат овде, па затоа селото било наречено Дражево.

Отоманско Царство[уреди | уреди извор]

Првпат селото се споменува во пописот од 1519 година, спроведен од Турците, кога селото имало само 5 семејства под името Дражева[2].

Пред Балканските војни, селото се наоѓало во состав на Петричката околија.

Југославија[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Царство Бугарија. По крајот на Првата светска војна, според Нејскиот мировен договор, селото било вклучено во составот на Кралство СХС, заедно со Струмичкиот регион, додека по крајот на Втората светска војна, во рамките на СФРЈ.

Македонија[уреди | уреди извор]

По распаѓањето на СФРЈ, селото формално било вклучено во составот на Република Македонија. Според територијалната организација на Република Македонија, селото припаѓа на Општина Ново Село.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Дражово живееле 380 жители, сите Турци.[3]

Населението масовно се иселува од селото, па така иако на пописот од 1971 година имало 649 жители, на пописот од 2002 година Дражево брои само 462 луѓе[4].

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 462 жители. Следува табела на националната структура на населението[5]

Националност Вкупно
Македонци 460
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 1
Бошњаци 0
останати 1

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Во селото има пошта, основно четиригодишно училиште, амбуланта, матична служба, месна заедница и водовод.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1783 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 479 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Во горниот дел од Дражево, се наоѓа црквата „Рождество на Пресвета Богородица“, а селската слава се празнува на 21 септември.

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Во селото опстојува и спортскиот клуб „Беласица“, кој се натпреварува во Општинската фудбалска лига.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Турски документи за историјата на македонскиот народ. Опширни пописни дефтери од XVI век за Кустендилскиот санųак, Т.V/3, Скопје, 1982, стр. 562-566
  3. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 187.
  4. „Министерство за локална самоуправа. База на општински урбанистички планови“. Архивирано од изворникот на 2008-09-15. Посетено на 2009-01-11.
  5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 29 декември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 29 декември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]