Самоилово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Самоилово
Самоилово 01.JPG

Панорамски поглед на Самоилово

Самоилово is located in Македонија
Самоилово
Местоположба на Самоилово во Македонија
Координати 41°24′28″N 22°54′0″E / 41.40778° N; 22.90000° E / 41.40778; 22.90000Координати: 41°24′28″N 22°54′0″E / 41.40778° N; 22.90000° E / 41.40778; 22.90000
Општина Ново Село
Население 348 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО
Надм. вис. 312 м
Самоилово на општинската карта
Самоилово во Општина Ново Село.svg

Атарот на Самоилово во рамките на општината
Commons-logo.svg Самоилово на Ризницата

Самоилово — село во Општина Ново Село, во околината на градот Струмица.

Куќи во селото

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Поглед од падините на Беласица на селото Самоилово во подножјето на планината Огражден

Самоилово се наоѓа во подножјето на планината Огражден, на надморска височина од 230 метри. Од најблискиот град Струмица е одалечен 25 километри

Историja[уреди | уреди извор]

Самоилово е најмлада населба во Струмичкиот регион, основана во 1971 година од жителите на соседните села Бадилен (70 %) и Бајково (30 %).

Тоа го добило името според Цар Самоил, односно според тоа што во близина се случила познатата Беласичка битка од 29 јули 1014 година, водена помеѓу македонската војска на Цар Самуил и византиската на Василиј II[1]. Први жители и основачи на селото во 1971 година биле Костадин Митрев и Стојан Василев.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 348 жители. Следува табела на националната структура на населението[2]

Националност Вкупно
Македонци 345
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 2
Бошњаци 0
Други 1

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Во 1996 година била изградена црквата „Св. Богородица“, а селската слава се одбележува на 28 август.

Училиштето ОУ „Мануш Турновски“ со работа во 1973 година, а новата училишна зграда датира од 1986 година. Селото е електрифицирано, има водовод, а во близина поминува реката Василица.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 1790 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на дом на културата.[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 302 гласачи.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Димка Митева. „Топонимијата на Струмичко“, Скопје, 1989, стр. 26 и 46.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. „Описи на ИМ“. Посетено на 29 декември 2019.
  4. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 29 декември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]