Прејди на содржината

Стиник

Координати: 41°28′0″N 22°55′0″E / 41.46667° СГШ; 22.91667° ИГД / 41.46667; 22.91667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стиник
Стиник во рамките на Македонија
Стиник
Местоположба на Стиник во Македонија
Стиник на карта

Карта

Координати 41°28′0″N 22°55′0″E / 41.46667° СГШ; 22.91667° ИГД / 41.46667; 22.91667
Општина Ново Село
Население 21 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 27065
Надм. вис. 630 м
Стиник на општинската карта

Атарот на Стиник во рамките на општината
Стиник на Ризницата

Стиник — село во Општина Ново Село, во околината на градот Струмица.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Стиник се наоѓа на планината Огражден, на надморска височина од 800 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото го добило името од зборот „стена“ (ѕид, камена ограда) или „стина“ (разурната ѕидина, распаднат куп камења). Стиник е прилично старо село. Првин се наоѓало 2 км северно од денешното село Самоилово. Таа област и денес се вика Старо Стиник. Но поради недостаток на вода, населението било принудено да се пресели на денешното место. Во статистиката на Стефан Верковиќ се вели дека селото имало 525 жители. Црквата „Свети Спас“ е изградена во 1860 година, а со славењето на овој светец, празнува и целото село.

Пред Балканските војни, селото се наоѓало во состав на Петричката околија.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948374—    
1953450+20.3%
1961399−11.3%
1971341−14.5%
1981227−33.4%
ГодинаНас.±%
1991129−43.2%
1994113−12.4%
200258−48.7%
202121−63.8%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 400 Македонци.[2]

Поради оддалечноста од општинскиот центар, населението постепено се иселува од селото. Во 1953 година овде живееле 450 жители, а според пописот од 2002 година, во Стиник живеат само 16 семејства, односно 58 жители, сите Македонци со православна вероисповед.

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 58 жители, сите Македонци.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живеел 21 жител, од кои 15 Македонци и 6 лица без податоци.[4]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 700 896 374 450 399 341 227 129 113 58 21
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1780 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 61 гласач.[10]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Селото импонира со својата стара селска архитектура, карактеристична за македонските села од пред 100 години. Куќите се направени со чардаци, каде што може да се забележат столови-троножци, синии, бутими, разбои. Луѓето изработуваат природни сокови, ракија, сирење, одгледуваат пчели, овци, кози и свињи. Сето тоа го доловува животот на македонското село од пред стотина години.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  9. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 29 декември 2019.
  10. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 29 декември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]