Бајково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бајково
Бајково is located in Македонија
Бајково
Местоположба на Бајково во Македонија
Координати 41°25′0″N 22°55′59″E / 41.41667° N; 22.93306° E / 41.41667; 22.93306Координати: 41°25′0″N 22°55′59″E / 41.41667° N; 22.93306° E / 41.41667; 22.93306
Општина Ново Село
Население 2 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 678 м
Бајково на општинската карта
Бајково во Општина Ново Село.svg

Атарот на Бајково во рамките на општината

Бајково најмалото — село во Општина Ново Село, во околината на градот Струмица.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Бајково се наоѓа на планината Огражден, на надморска височина од 345 метри.

Историja[уреди | уреди извор]

Според легендата, селото го добило името по сточарот Бајко, кој прв се населил на денешното место. Првпат селото се споменува во пописот на населението од 1519 година.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има само 2 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 2
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 0

Според првит попис од 1519 година спроведен од османлиската власт. Тогаш селото имало 39 христијански семејства, тројца неженети и десет вдовици. Пред Балканските војни (1912-1913), Бајково било дел од Петричката околија. Според пописот од 1971 година, селото имало 272 жители. Набргу потоа дошло до масовно иселување на населението, особено во новооснованото село Самоилово. Според пописот од 2002 година, во Бајково живее само едно семејство со двајца жители.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 1779 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на дом на културата. Во ова изборно место е опфатено и селото Бадолен.[2]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 7 гласачи.[3]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Среде село се наоѓа бунар, каде што луѓето порано масовно се собирале. Во селото се наоѓаат црквата „Св. Атанас“, изградена 1910 година и манастирот „Св. Петар и Св. Павле“, изграден 1943, а реновиран 1986 година. Населението се враќа во селото за време на верските празници Петровден (12 јули) и Петковден (27 октомври).

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  3. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]