Деведесет и второ доделување на наградите Оскар

Од Википедија — слободната енциклопедија
92. доделување на Оскари
Датум9 февруари 2020
МестоТеатар Долби
Холивуд, Лос Анџелес, Калифорнија, САД
ВодителТамрон Хол
Продуцент(и)Линет Хауел Тејлор
Стефани Ален
Режисер(и)Глен Вајс
Најистакнати
Најдобар филмПаразит
Најмногу наградиПаразит (4)
Најмногу номинацииЏокер (11)
Телевизиска покриеност
ТВ КаналABC
Времетраење3 часа и 35 минути
Рејтинзи23.6 милиони[1]

92-та церемонија на доделувањето на Академските Награди, претставена од Академијата за филмски уметности и науки (АМПАС), ги почестила најдобрите филмови од 2019 година и било одржано во театарот Долби во Холивуд, Лос Анџелес, Калифорнија.[2] По повеќе од една деценија од одржувањето на церемонијата за доделување на Академските Награди, барем кон крајот на февруари, 92-те Академските Награди биле одржани порано – на 9 февруари 2020 година.[3] За време на церемонијата, АМПАС ги доделил Академските Награди (најчесто наречени Оскари) во 24 категории. Церемонијата била телевизирана во Соединетите држави од страна на АБЦ, во продукција на Линет Хауел Тејлор и Стефани Ален, а во режија на Глен Вајс.[4] Наведувајќи го успехот во форматот на 91-та презентација во 2019 година, АБЦ објавила дека церемонијата повторно ќе биде спроведена без домаќин.[5]

Во поврзаните настани, Академијата ја одржала својата 11-та Годишна церемонија за доделување на наградите на гувернери во Големата сала на Холивуд и Хајленд центарот на 27 октомври 2019 година.[6]

Јужнокорејскиот филм Паразит ја предводел церемонијата со четири награди, вклучувајќи најдобар филм, станувајќи првиот филм кој не е на англиски јазик..[7][8] Британскиот воен филм 1917 освоил три награди, додека Форд против Ферари, Џокер, и Си беше еднаш во Холивуд освоиле по две награди.[9]

Распоред[уреди | уреди извор]

Управниот одбор на Академијата гласал во 2018 година да ја пренесе церемонијата од крајот на февруари 2019 година до почетокот на февруари.[2][3]

Датум [2] Настан
Понеделник, 27 јануари 2020 година Номинираниот ручек
Четврток, 30 јануари 2020 година Започнува конечното гласање
Вторник, 4 февруари 2020 година Конечните анкети се затвораат
Недела, 9 февруари 2020 година 92-та презентација на Академските Награди

Победници и номинирани[уреди | уреди извор]

Номинираните за 92-те Академските Награди биле објавени на 13 јануари 2020 година,[10] во 5:18 часот наутро (Тихоокеанско летно време), (13:18 КУВ), во театарот на Академијата „Самјуел Голдвин“ во Беверли Хилс, од глумците Џон Чо и Иса Рае.[11][12]

Победниците се наведени прво, напишани во здебелен текст.[13]

Најдобар филм

 • Паразит – Квак Син-ае и Бонг Џун-хо
  • Форд против Ферари – Петер Чернин, Џено Топинг, и Џејмс Манголд
  • ИрецотМартин Скорсезе, Роберт Де Ниро, Џејн Розентал, и Ема Тилингер Коскоф
  • Џоџо Рабит – Карту Нил, Таика Ваитити, и Челси Винстенли
  • Џокер – Тод Филипс, Бредли Купер, и Ема Тилингер Коскоф
  • Мали жени – Ејми Паскал
  • Приказна за брак – Ноа Баумбах and Дејвид Хејмен
  • 1917 – Сем Мендес, Пипа Харис, Џејн-Ен Тенгрен, и Калум Мекдугал
  • Си беше еднаш во ХоливудДејвид Хејмен, Шенон Мекинтош, и Квентин Тарантино

Најдобар режисер

Најдобар глумец

Најдобра глумица

Најдобар глумец во споредна улога

Најдобра глумица во споредна улога

 • Лора Дерн – Приказна за брак како Нора Фаншо
  • Кејти Бејтс – Ричард Џуел како Барбара "Боби" Џуел
  • Скарлет ЈохансонЏоџо Рабит како Рози Бецлер
  • Флоренс Пју – Мали жени како Ејми Марч
  • Марго РобиБомбастични како Кејла Посписил

Најдобро оригинално сценарио

 • Паразит – Бонг Џун-хо и Хан Џин-вон
  • Без ножеви – Рајан Џонсон
  • Приказна за брак – Ноа Баумбах
  • 1917 – Сем Мендес и Кристи Вилсон-Кернс
  • Си беше еднаш во ХоливудКвентин Тарантино

Најдобро прилагодено сценарио

 • Џоџо Рабит – Таика Ваитити засновано на романот Затворени скии од Кристин Луненс
  • Ирецот – Стивен Заилијан засновано на книгата Слушнав дека боиш куќи од Чарлс Брандт
  • Џокер – Тод Филипс и Скот Силвер засновано на ликовите создадени од Бил Фингер, Боб Кејн, и Џери Робинсон
  • Мали жени – Грета Гервиг засновано на романот од Луиса Меј Алкот
  • Двајцата Папи – Ентони Мекартен засновано на романот Папата

Најдобар анимиран филм

 • Приказна за играчките 4 – Џош Кули, Џонас Ривера, и Марк Нилсен
  • Како да го извежбаш твојот змеј: Скриениот свет – Дин Деблоа, Бони Арнолд, и Бред Луис
  • Го изгубив моето тело – Жереми Клапин и Марк ду Понтавис
  • Клаус – Серхио Паблос, Џинко Готох, и Мариса Роман
  • Алката што недостасува – Крис Батлер, Ариан Сатнер, и Тревис Најт

Најдобар меѓународен филм

Најдобар документарен филм

 • Американска фабрика – Стивен Богнар, Џулија Рајхарт и Џеф Рајхарт

Најдобар краткотраен документарен филм

 • Учејќи да вози скејтборд во воена зона (Ако си девојка) – Керол Дисингер и Елена Андрејчева
  • Во отсуство – Ји Сеунг-Џун и Гери Бјунг-Сеок Кам
  • Животот ме обзема – Џон Хаптас и Кристин Самјуелсон
  • Супермен од Сент Луис – Смрити Мундра и Сами Кан
  • Оди трчај Ча-Ча – Лора Никс и Колет Сендстедт

Најдобар краткотраен филм во живо

 • Прозорецот на соседот – Маршал Кари
  • Братство – Меријам Џубер и Марија Гресија Турџен
  • Нефта фудбалски клуб – Ив Пиа и Дамиен Мегерби
  • сарија – Брајан Бакли и Мет Лефебвр
  • Сестра – Делфин Жирар

Најдобар краткотраен анимиран филм

 • Љубов за коса – Метју А. Чери и Карен Руперт Толивер
  • Ќерка – Дарија Кашчеева
  • Китбул – Росана Саливан и Кетрин Хендриксон
  • Незаборавно – Бруно Коле и Жан-Франсоа Л Кор
  • Сестра – Сиги Сонг

Најдобра музика

 • Џокер – Хилдур Гуонадотир
  • Мали жени – Александр Деспла
  • Приказна за брак – Ренди Њуман
  • 1917 – Томас Њуман
  • Војна на ѕвездите: Подемот на СкајвокерЏон Вилијамс

Најдобра оригинална песна

 • "(Јас ќе) Сакај ме повторно" од Ракетен човек – Музика од Елтон Џон; Текст од Берни Топин
  • "Јас не можам да ти дозволам да се отфрлиш" од Приказна за играчките 4 – Музика и текст од Ренди Њуман
  • "Стојам со тебе" од Пробивање – Музика и текст од Дајен Ворен
  • "Во непознатото" од Замрзната II – Музика и текст од Кристен Андерсон-Лопес и Робер Лопес
  • "Стани" од Хериет – Музика и текст од Џошуа Брајан Кембел и Синтија Ериво

Најдобро аудио уредување

 • Форд против Ферари – Доналд Силвестер
  • Џокер – Алан Робер Мареј
  • 1917 – Оливер Тарнли и Ракел Тејт
  • Си беше еднаш во Холивуд – Вили Стејтмен
  • Војна на ѕвездите: Подемот на Скајвокер – Метју Вуд и Дејвид Акорд

Најдобар звук

 • 1917 – Марк Тејлор и Сјуарт Вилсон
  • Ад астра – Гери Ридстром, Том Џонсон и Марк Јулано
  • Форд против Ферари – Пол Мејси, Дејвид Џанмарко, и Стивен А. Мороу
  • Џокер – Том Озанич, Дин Зупанчиќ и Тод Мејтланд
  • Си беше еднаш во Холивуд – Мајкл Минклер, Кристијан П. Минклер, и Марк Јулано

Најдобар продукциски дизајн

 • Си беше еднаш во Холивуд – Продукциски дизајн: Барбара Линг; Украсување на сет: Ненси Хеј
  • Ирецот – Продукциски дизајн: Боб Шо; Украсување на сет: Реџина Грејвс
  • Џоџо Рабит – Продукциски дизајн: Ра Винсент; Украсување на сет: Нора Сопкова
  • 1917 – Продукциски дизајн: Денис Гаснер; Украсување на сет: Ли Сандалес
  • Паразит – Продукциски дизајн: Ли Ха-џун; Украсување на сет: Чо Вон-ву

Најдобра кинематографија

 • 1917 – Роџер Дикинс
  • Ирецот – Родриго Прието
  • Џокер – Лоренс Шер
  • Светилникот – Џарин Блашке
  • Си беше еднаш во Холивуд – Робер Ричардсон

Најдобра шминка и фризура

 • Бомбастични – Казу Хиро, Ен Морган, и Вивијан Бејкер
  • Џокер – Ники Ледерман и Кај Георгиу
  • Џуди – Џереми Вудхед
  • 1917 – Наоми Дон, Тристан Верслуис, и Ребека Кол
  • Злонамерна: Госпоѓица на злото – Пол Гуч, Арјен Туитен, и Дејвид Вајт

Најдобар дизајн на облека

 • Мали жени – Жаклин Дуран
  • Ирецот – Сенди Пауел и Кристофер Петерсон
  • Џоџо Рабит – Мејес К. Рубео
  • Џокер – Марк Бриџес
  • Си беше еднаш во Холивуд – Аријан Филипс

Најдобро филмско уредување

 • Форд против Ферари – Ендру Бакленд и Мајкл Мекаскер
  • Ирецот – Телма Шунмејкер
  • Џоџо Рабит – Том Иглс
  • Џокер – Џеф Грот
  • Паразит – Јанг Џин-мо

Најдобри визуелни ефекти

 • 1917 – Гијом Рошеро, Грег Батлер, и Доминик Туохи
  • Одмаздници: Крајна игра – Ден Делију, Мет Еиткен, Расел Ерл, и Ден Садик
  • Ирецот – Пабло Хелман, Леандро Естебекорена, Стефани Грабли, и Нелсон Сепулведа
  • Кралот лав – Роберт Легато, Адам Валдез, Ендру Р. Џонс, и Елиот Њуман
  • Војна на ѕвездите: Подемот на Скајвокер – Роџер Гајет, Нил Сканлан, Патрик Тубах, и Доминик Туохи

Почесни Академски Награди[уреди | уреди извор]

Академијата ја одржала својата 11-та церемонија на Годишнините Гувернерски Награди на 27 октомври 2019 година и ги доделил следниве четири награди:[15]

Филмови кои добиле повеќе номинации[уреди | уреди извор]

На 92-те Академски Награди, 53 филмови добиле 124 номинации. Од овие, 16 филмови добиле 24 награди.

Филмови кои добиле повеќе номинации
Номинации Филм
11 Џокер
10 1917
Ирецот
Еднаш во Холивуд
6 Џоџо Ребит
Мали жени
Приказна за брак
Паразит
4 Форд против Ферари
3 Бомбaстични
Војна на Ѕвездите: Подемот на Скајвокер
Двајцата Папи
2 Хариет
Медена земја
Џуди
Болка и слава
Приказна за играчките 4
Филмови кои добиле повеќе награди
Награди Филм
4 Паразит
3 1917
2 Форд против Ферари
Џокер
Си беше еднаш во Холивуд

Презентери[уреди | уреди извор]

Име Награда
Махершала Али Презентер за најдобра глумица во споредна улога
Оливија Колман Презентер за Најдобар глумец
Реџина Кинг Презентер за најдобар глумец во споредна улога
Рами Малек Презентер за најдобра глумица

Информации за церемонијата[уреди | уреди извор]

За време на состанокот на управниот одбор во април 2019 година, Академијата гласала да ја преименува категоријата „Најдобар филм на странски јазици“ во „ Најдобар меѓународен игран филм“. Анимираните и документарните филмови исто така ќе имаат право на преименувана награда (како што бил случајот со Медена земја) [16], но категоријата сепак ќе бара од номинираните да имаат најголем дел од нивниот дијалог да биде на друг јазик освен англискиот .[17][18]

Категоријата Најдобра шминка и фризура била проширена од седум финалисти и три номинирани на десет финалисти и пет номинирани.[19]

На 9 јануари 2020 година, претседателот на АБЦ Забава (ABC Entertainment), Кери Бурк открил дека церемонијата повторно ќе нема домаќин, наведувајќи го успехот во форматот на претходната церемонија (неопходно со повлекување на првично најавениот домаќин Кевин Харт). Бурк ветил дека на церемонијата ќе бидат претставени „огромни забавни вредности, големи музички броеви, комедија и моќ на ѕвездите“.[20][21]

Заработка на номинираните филмови[уреди | уреди извор]

Филм Број на

номинации
Заработка

(домашна)
Одмаздници: Крајна игра 1 $858,373,000[22]
Кралот лав 1 $543,638,043
Војна на ѕвездите: Подемот на Скајвокер 3 $495,189,050
Замрзната II 1 $466,850,574
Приказна за играчките 4 2 $434,038,008
Џокер 11 $334,628,641
Како да го извежбаш твојот змеј: Скриениот свет 1 $160,799,505
Без Ножеви 1 $147,524,652
Си беше еднаш во Холивуд 10 $141,633,131
Злонамерна: Госпоѓица на злото 1 $113,775,387
Форд против Ферари 4 $113,309,704
Ракетен човек 1 $96,368,160
Мали жени 6 $87,698,881
1917 10 $84,420,864
Убав ден во маалото 1 $60,638,265
Ад астра 1 $50,188,370
Хариет 2 $43,059,080
Пробивање 1 $40,713,082
Бомбастични 3 $29,529,804
Паразит 6 $28,489,865
Џоџо Рабит 6 $24,259,749
Џуди 2 $24,044,816
Ричард Џуел 1 $22,195,105
Алка која недостасува 1 $16,649,539
Светилникот 1 $10,857,978
Корпус Кристи 1 $6,996,508
Болка и слава 2 $4,055,883
Медена земја 2 $711,628
Пештерата 1 $45,096
За Сама 1 $43,796
Клетници 1 $24,414
Американска фабрика 1 Н/П
Братство 1 Н/П
Ќерка 1 Н/П
Работ на демократија 1 Н/П
Љубов за коса 1 Н/П
Го изгубив моето тело 1 Н/П
Во отсуството 1 Н/П
Ирецот 10 Н/П
Китбул 1 Н/П
Клаус 1 Н/П
Учејќи да вози скејтборд во воена зона (Ако си девојка) 1 Н/П
Животот ме презема 1 Н/П
Приказна за брак 6 Н/П
Незаборавно 1 Н/П
Нефта фудбалски клуб 1 Н/П
Прозорецот на соседот 1 Н/П
Сарија 1 Н/П
Сестра (филм од САД) 1 Н/П
Сестра (белгиски филм) 1 Н/П
Супермен од Сент Луис 1 Н/П
Двајцата Папи 3 Н/П
Оди трчај Ча-Ча 1 Н/П

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Thorne, Will (February 10, 2020). „Oscars Viewership Sinks to New Low With 23.6 Million“. Variety. Посетено на February 10, 2020.
 2. 2,0 2,1 2,2 „Key Dates for the 92nd Oscars Announced“ (англиски). Академија за филмски уметности и науки. 5 септември 2018. Архивирано од изворникот на 14 јануари 2019. Посетено на 24 јануари 2020.
 3. 3,0 3,1 Wilkinson, Alissa (8 август 2018). „The Oscars are adding a category for "popular films". Vox. Архивирано од изворникот на 16 јули 2019. Посетено на 24 јануари 2020. Beginning in 2020, the Oscars will be held about two weeks earlier than usual. The 2019 ceremony is still scheduled for February 24; the 2020 ceremony will be held on February 9
 4. Педерсен, Ерик (15 ноември 2019). „Oscars: Lynette Howell-Taylor & Stephanie Allain To Produce 92nd Academy Awards“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на 15 ноември 2019. Посетено на 24 јануари 2020.
 5. Андреева, Нели (8 јануари 2020). „The Oscar Telecast Won't Have Traditional Host For Second Straight Year – TCA“. Deadline (англиски). Архивирано од изворникот на 11 јануари 2020. Посетено на 24 јануари 2020.
 6. „THE ACADEMY TO HONOR GEENA DAVIS, DAVID LYNCH, WES STUDI AND LINA WERTMÜLLER AT 2019 GOVERNORS AWARDS“. Oscars.org | Академија за филмски уметности и науки (англиски). 3 јуни 2019. Архивирано од изворникот на 28 октомври 2019. Посетено на 24 јануари 2020.
 7. „South Korea's 'Parasite' beats Hollywood greats to make Oscar history“ (англиски). Reuters. 10 февруари 2020. Посетено на 11 февруари 2020.
 8. Брзески, Патрик (9 февруари 2020). „Oscars: Bong Joon Ho's 'Parasite' Makes History Winning South Korea's First Oscars“. The Hollywood Reporter. Посетено на 11 февруари 2020.
 9. „Oscars 2020: Bong Joon-ho wins multiple awards for Parasite – as it happened“. Guardian. 10 февруари 2020. Посетено на 11 февруари 2020.
 10. „Oscar Nominations 2020-Vanity Fair“. Архивирано од изворникот на 13 јануари 2020. Посетено на 24 јануари 2020.
 11. „Oscar Nominations 2020 Announcement Date & Time“. Oscars. Архивирано од изворникот на 12 јануари 2020. Посетено на 24 јануари 2020.
 12. „The full list of 2020 Oscar nominations“. Guardian. 14 January 2020. Архивирано од изворникот на 14 јануари 2020. Посетено на 24 јануари 2020.
 13. „Oscars: The Complete Winners List“. The Hollywood Reporter. 9 февруари 2020. Посетено на 11 февруари 2020.
 14. „Honeyland“. International Documentary Film Festival Amsterdam. Архивирано од изворникот на 13 јануари 2020. Посетено на 24 јануари 2020.
 15. „THE ACADEMY TO HONOR GEENA DAVIS, DAVID LYNCH, WES STUDI AND LINA WERTMÜLLER AT 2019 GOVERNORS AWARDS“. Академија за филмски уметности и науки. Архивирано од изворникот на October 28, 2019. Посетено на 3 June 2019.
 16. 'Honeyland': The First Film From North Macedonia To Receive Two Oscar Nominations|Forbes
 17. Kay, Jeremy. „Academy leaves Netflix eligibility rule intact, changes name of foreign language category“. Screen (англиски). Архивирано од изворникот на 24 април 2019. Посетено на 24 јануари 2020.
 18. Donnelly, Matt (24 април 2019). „Netflix Can Chill: Academy Rules No Change in Streaming Oscar Eligibility“. Variety (англиски). Архивирано од изворникот на 24 април 2019. Посетено на 24 јануари 2020.
 19. „Foreign Language Film Award Renamed 'International Feature Film Award'. Академија за филмски уметности и науки. April 23, 2019. Архивирано од изворникот на 11 јули 2019. Посетено на 24 јануари 2020.
 20. Andreeva, Nellie (2020-01-08). „The Oscar Telecast Won't Have Traditional Host For Second Straight Year – TCA“. Deadline (англиски). Архивирано од изворникот на 11 јануари 2020. Посетено на 24 јануари 2020.
 21. Taylor, Derrick Bryson (2020-01-09). „Who's Hosting the Oscars in 2020? No One“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Архивирано од изворникот на 11 јануари 2020. Посетено на 24 јануари 2020.
 22. „Архивиран примерок“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот на 17 декември 2019. Посетено на 24 јануари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]