Деведесетто доделување на наградите Оскар

Од Википедија — слободната енциклопедија
90. доделување на Оскари
Датум4 март 2018
МестоТеатар Долби
Холивуд, Лос Анџелес, Калифорнија, САД
ВодителЏими Кимел
Продуцент(и)Мајкл Де Лука
Џенифер Тод
Режисер(и)Глен Вајс
Најистакнати
Најдобар филмОбликот на водата
Најмногу наградиОбликот на водата (4)
Најмногу номинацииОбликот на водата (13)
Телевизиска покриеност
ТВ КаналABC
Времетраење3 часа и 50 минути

Деведесеттото доделување на наградите Оскар или Оскари 2018 — презентирано од Академијата за филмски уметности и науки (АМПАС), ги одликуваше најдобрите филмови од 2017 година и се одржа во театарот Долби во Холивуд, Калифорнија на 4 март 2018 година.[1] На свеченото доделување, АМПАС додели Оскари во 24 категории. Свечената церемонија, која во САД беше емитувана на каналот ABC, беше продуцирана од Мајкл Де Лука и Џенифер Тод и режирана од Глен Вајс.[2] Комичарот Џими Кимел беше водител на шоуто по втор последователен пат.[3]

Обликот на водата доби водечки четири награди, вклучително и за најдобар филм и најдобар режисер за Гуљелмо дел Торо. Динкерк доби три награди; филмовите Истребувач 2049, Коко и големата тајна, Најмрачниот час и Три билборди пред Ебинг, Мисури добија по две награди.

Номинации[уреди | уреди извор]

Номинациите за 90. доделување на наградите Оскар биле објавени на 23 јануари 2018 година во театарот Самуел Голдвин во Беверли Хилс, Калифорнија, преку глобален пренос во живо[4] од Академијата и од глумците Тифани Хадиш и Енди Серкис. Обликот на водата е филмот кој добил најмногу номинации, и тоа 13; Динкерк добил осум номинации, а на третото место по бројот на номинации се нашол филмот Три билборди пред Ебинг, Мисури кој добил седум номинации.[5][6]

Награди[уреди | уреди извор]

Победниците се подредени први и се напишани со задебелени букви.[7][8]

Најдобар Филм Најдобар режисер
Најдобар глумец во главна улога Најдобра глумица во главна улога
Најдобар глумец во споредна улога Најдобра глумица во споредна улога
Најдобро оригинално сценарио Најдобро адаптирано сценарио
Најдобар анимиран филм Најдобар странски филм
Најдобар документарен филм Најдобар краткометражен документарен филм
Најдобар игран краткометражен филм Најдобар анимиран краткометражен филм
 • Немото дете – Крис Овертон и Рејчел Шентон
 • Основно училиште ДеКалб – Рид ван Дајк
 • 11 часот – Дерин Сил и Џош Лосон
 • Мојот внук Емет – Кевин Вилсон
 • Watu Wote/Сите ние – Катја Бенрат и Тобијас Розен
 • Драга кошарка – Глен Кин и Коби Брајант
 • Забава во градина – Виктор Кер и Габриел Граперон
 • Лу – Дејв Мулинс и Дана Мари
 • Негативно место – Макс Портер и Ру Кувахата
 • Одвратни рими – Џејкоб Шух и Јан Лачаузер
Најдобра оригинална музика Најдобра оригинална песна
Најдобра монтажа на звук Најдобро миксање на звук
Најдобра сценографија Најдобра кинематографија
Најдобра шминка и фризура Најдобра костимографија
Најдобра монтажа Најдобри визуелни ефекти

Гувернерски награди[уреди | уреди извор]

Академијата ги одржала своите деветти годишни Гувернерски награди на 11 ноември 2017 година, на кои биле презентирани следниве награди:[9]

Добитници на почесен Оскар
Оскар за особено достигнување

Филмови со најмногу номинации и награди[уреди | уреди извор]

Филмови со најмногу номинации[16]
Номинации Филм Нав.
13 Обликот на водата [17][18]
8 Динкерк [19]
7 Три билборди пред Ебинг, Мисури [20][21]
6 Најмрачниот час [22][23]
Фантомска нишка [24][25][26]
5 Истребувач 2049 [27]
Лејди Брд [28][29][30]
4 Викај ме со твоето име [31][32]
Бегај [33][34]
Мадбаунд [35][36][37]
Војна на ѕвездите: Последниот џедај [38][39][40]
3 Возач [41]
Јас, Тоња [42][43]
2 Убавицата и ѕверот [44]
Коко и големата тајна [45]
Пост: Досие Пентагон
Викторија и Абдул [46][47][48]

Филмови со најмногу награди[49]
Награди Филм
4 Обликот на водата
3 Динкерк
2 Истребувач 2049
Коко и големата тајна
Најмрачниот час
Три билборди пред Ебинг, Мисури

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „90TH ANNUAL ACADEMY AWARDS“. Посетено на December 12, 2017.
 2. Thompson, Anne (May 16, 2017). „Oscar Host Jimmy Kimmel, Producers Return for Academy Awards 2018“. IndieWire. Penske Media Corporation. Посетено на April 5, 2017.
 3. Ана Томпсон (May 16, 2017). „Jimmy Kimmel Returning to Host the 2018 Oscars“. Collider. Complex. Посетено на May 17, 2017.
 4. https://blog.fastestvpn.com/watch-oscars-live-stream/
 5. „2018 Oscar Nominations: 'The Shape of Water' Leads With 13 Nominations“. New York Times. January 23, 2018. Посетено на January 23, 2018.
 6. „Oscars 2018: Shape of Water leads the way with bumper 13 nominations“. Guardian. January 23, 2018. Посетено на January 23, 2018.
 7. Barnes, Brooks (March 4, 2018). 'The Shape of Water' Wins Best Picture as Oscars Project Diversity“. The New York Times. Посетено на March 4, 2018.
 8. „The 87th Academy Awards (2015) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Архивирано од изворникот на February 23, 2015. Посетено на February 23, 2015.
 9. Tapley, Kristopher (September 6, 2017). „Oscars: Charles Burnett, Owen Roizman, Donald Sutherland, Agnes Varda Set for Academy's Governors Awards“. Variety (англиски). Посетено на December 26, 2017.
 10. „Agnes Varda“ (англиски). Academy of Motion Picture Arts and Sciences. October 17, 2017. Посетено на December 26, 2017.
 11. „Charles Burnett“ (англиски). Academy of Motion Picture Arts and Sciences. October 17, 2017. Посетено на December 26, 2017.
 12. „Donald Sutherland“ (англиски). Academy of Motion Picture Arts and Sciences. October 17, 2017. Посетено на December 26, 2017.
 13. „Owen Roizman“ (англиски). Academy of Motion Picture Arts and Sciences. October 17, 2017. Посетено на December 26, 2017.
 14. „Alejandro González Iñárritu's incredible VR experience is getting a special Oscar award“. The Verge. Посетено на November 13, 2017.
 15. „Inarritu awarded Oscar for VR show“. BBC News (англиски). October 28, 2017. Посетено на November 13, 2017.
 16. „Oscar Nominees“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences. January 23, 2018. Посетено на March 4, 2018.
 17. Merry, Stephanie (January 23, 2018). „Oscar nominations 2018: 'The Shape of Water' leads with 13; 'Get Out' nominated for best picture“. Washington Post. Посетено на January 23, 2017.
 18. Lang, Brent (January 23, 2018). „Oscars 2018: 'Shape of Water' Leads With 13 Nominations“. Variety. Посетено на January 23, 2018.
 19. „Oscars 2018: Dunkirk nominated for eight awards“. BBC News. Newsround. January 23, 2018. Посетено на January 23, 2018.
 20. Sims, David (January 23, 2018). „The 2018 Oscar Nominations Are In“. The Atlantic. Посетено на January 23, 2018.
 21. Epstein, Adam (January 23, 2018). "Dunkirk" and "The Shape of Water" lead the impressive 2018 Oscar field“. Quartz. Посетено на January 23, 2018.
 22. McNary, Dave (January 21, 2018). 'Phantom Thread,' 'Darkest Hour' Shine as Oscar Nominations Loom“. Variety. Посетено на January 23, 2018.
 23. „Gary Oldman on his Oscar nod for 'Darkest Hour': Playing Churchill was 'the opportunity of a lifetime'. Los Angeles Times. 2018. Посетено на January 23, 2018.
 24. Gross, Terry (January 23, 2018). „Oscar-Nominated 'Phantom Thread' Focuses On Fashion's 'Most Obsessive'. NPR. Посетено на January 23, 2018.
 25. Eng, Joyce (January 23, 2018). „2018 Oscar nomination surprises: Voters are head over heels for 'Phantom Thread,' Denzel Washington“. Gold Derby. Посетено на January 23, 2018.
 26. Thompson, Anne (January 23, 2018). „Oscar Nominations 2018 Snubs and Surprises: 'Phantom Thread' Rises, James Franco Falls, and More“. Indie Wire. Посетено на January 23, 2018.
 27. St-Pierre, Caroline (January 23, 2018). „Denis Villeneuve's 'Blade Runner 2049' receives five Oscar nods“. Global News. The Canadian Press. Посетено на January 23, 2018.
 28. Gonzalez, Sandra (January 23, 2018). „Greta Gerwig's 'Lady Bird' best director nomination is a huge deal“. CNN Entertainment. Посетено на January 23, 2018.
 29. Rhiannon, Alexis (January 23, 2018). 'Lady Bird's Multiple Oscars Nominations Are A Sign That Female Voices Are Being Taken More Seriously“. Bustle. Посетено на January 23, 2018.
 30. Li, Shirley (January 23, 2018). „Greta Gerwig can't stop crying over Lady Bird's Oscar nominations“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на 2018-01-24. Посетено на January 23, 2018.
 31. „Call Me by Your Name, tale of gay love in Italy, nominated for four Oscars“. The Local. January 23, 2018. Посетено на January 23, 2018.
 32. Jackman, Josh (January 23, 2018). „Oscar nominations 2018: Call Me By Your Name's Timothée Chalamet up for Best Actor award“. Pink News. Посетено на January 23, 2018.
 33. McNary, Dave (January 23, 2018). 'Get Out' Scores Four Oscar Nominations, Including Three for Jordan Peele“. Variety. Посетено на January 23, 2018.
 34. Romano, Aja (January 23, 2018). „Get Out's Oscar nominations illustrate the Academy's changing relationship to the horror genre“. Vox. Посетено на January 23, 2018.
 35. Ha, Anthony (January 23, 2018). „Netflix's 'Mudbound' scores four Oscar nominations“. TechCrunch. Посетено на January 23, 2018.
 36. Amatulli, Jenna (January 23, 2018). 'Mudbound' Oscar Nominations Place Netflix In Big Leagues“. Huffington Post. Посетено на January 23, 2018.
 37. Montgomery, Daniel (January 23, 2018). 'Mudbound' breaks the Oscar curse for Netflix with 4 nominations“. Gold Derby. Посетено на January 23, 2018.
 38. „Star Wars: The Last Jedi Receives 4 Oscar Nominations“. StarWars.com. January 23, 2018. Посетено на January 23, 2018.
 39. Kitchener, Shaun (January 23, 2018). „Star Wars Last Jedi lands FOUR Oscars nominations - including one for John Williams“. Daily Express. Посетено на January 23, 2018.
 40. Pomarico, Nicole (January 23, 2018). 'The Last Jedi' Is Oscar Nominated In Multiple Categories & It Would Have Made Major History If It Wasn't“. Bustle. Посетено на January 23, 2018.
 41. McNary, Dave (January 22, 2018). 'Baby Driver,' 'Dunkirk,' 'Shape of Water' Lead Golden Reel Nominations for Sound Editing“. Variety. Посетено на January 23, 2018.
 42. NBC Sports (January 23, 2018). 'I, Tonya,' receives three Oscar nominations“. WRCB TV. Посетено на January 24, 2018.
 43. Zaccardi, Nick (January 23, 2018). 'I, Tonya,' receives three Oscar nominations“. NBC Sports. Посетено на January 24, 2018.
 44. Staff (January 23, 2018). „Oscar Nominations 2018: The Complete List“. Variety. Посетено на January 24, 2018.
 45. Emeryville, Calif (January 23, 2018). „Pixar's 'Coco' nominated for 2 Academy Awards“. ABC 7 News. Посетено на January 24, 2018.
 46. Shrivastava, Shruti (January 24, 2018). „Oscar Nominations: Victoria & Abdul, Starring Ali Fazal And Judi Dench, Gets Two Nods“. NDTV. Посетено на January 24, 2018.
 47. QT2 (January 23, 2018). „Ali Fazal's 'Victoria & Abdul' gets two Oscar nominations“. Qatar Tribune. Архивирано од изворникот на 2018-01-24. Посетено на January 24, 2018.
 48. Ians (January 23, 2018). „Ali Fazal's 'Victoria & Abdul' gets two Oscar nominations“. Business Standard. Посетено на January 24, 2018.
 49. „Oscar Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences. March 4, 2018. Посетено на March 4, 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]