Грета Гервиг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гервиг на прес-конференција за филмот Isle of Dogs во 2018 година

Грета Селест Гервиг[1] родена на 4 август, 1983 година) - американска глумица и режисер. Таа најпрво го привлекла вниманието откако работела и се појавувала во неколку филмови за глупости .[2][3] Помеѓу 2006 и 2009 година, таа се појавила во голем број филмови од Џон Сванберг, од кои некои заедно ги напишала или заедно ги режирала , вклучувајќи ја и Хана ги зема скалите (2007) и Ноќи и викенди (2008).[4]

Од раните 2010-ти, Гервиг соработувала со нејзиниот партнер Ноа Баумбах на неколку филмови, меѓу кои и Гринберг (2010), Франсис Ха (2012), за што доби номинација за Златен глобус, и Љубовница Америка (2015). Таа се појавила и во филмовите Дамселс во дистрес (2011), На Рим со љубов (2012), Планот на Меги (2015), Џеки (2016) и Жени од 20 век (2016).[5][6]

Соло режиски вложувања на Гервиг беа најмладите филмови Лејди птица (2017) и Мали жени (2019), и двајцата заработиле номинации за Оскар за најдобар филм. За поранешна, таа добила Оскар номинации за најдобра режија и најдобро оригинално сценарио .[7] За втората, таа била номинирана за Оскар за најдобро адаптирано сценарио.

Животопис[уреди | уреди извор]

Гервиг е родена во Сакраменто, Калифорнија и израсната во соседството Ривер Парк.[8] Таа е ќерка на Кристин (н.е. Сауер), медицинска сестра на Об-Гин и Гордон Гервиг, која работела за кредитна унија на заеми за мали деловни активности.[9] Таа е близу до нејзините родители и тие настапуваат во Франсис Ха како родители на нејзиниот лик. Таа има постар брат, пејзаж архитект и сестра, менаџер во Комисијата за еднакви можности за вработување.[10][11] Гервиг има германско, ирско и англиско потекло.

Гервиг била одгледан унитарен универзалист .[12] Таа присуствувала во Средното училиште Св. Францис, католичко училиште за девојчиња во Сакраменто и дипломирала во 2002 година.[9][13] Таа се опишала себеси како „интензивно дете“.[14][15] Гервиг покажала ран интерес за танц и подоцна се зафатила со натпреварувачко мечување, но морала да се повлече делумно поради високите трошоци.[16] Таа имала намера да заврши диплома за музички театар во Њујорк, но завршила да дипломира на колеџ Барнард со диплома за англиски јазик и филозофија.[17] Надвор од наставата, таа настапила во Универзитетот Колумбија, Варсис Шоу со Кејт Мекинон .[18]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Noah Baumbach & Greta Gerwig – Personal Palace Cinemas Introduction“. Palace Cinemas. August 13, 2015. Посетено на May 7, 2018.
 2. Bunbury, Stephanie (July 19, 2013). „Real to reel: The rise of 'mumblecore'. The Sydney Morning Herald. Посетено на January 9, 2018.
 3. Larocca, Amy (March 7, 2010). „Sweetheart of Early-Adult Angst“. New York Magazine. Посетено на January 9, 2018.
 4. Eisner, Ken (June 20, 2013). „Mumblecore queen Greta Gerwig laughs last in Frances Ha“. The Georgia Straight. Посетено на January 9, 2018.
 5. Thompson, Anne (December 21, 2016). '20th Century Women': How Mike Mills Empowered Annette Bening and Greta Gerwig“. IndieWire. Посетено на March 2, 2018.
 6. Hammond, Pete (December 1, 2016). 'La La Land' Grabs Massive 12 Nominations To Lead All Movies In Critics' Choice Awards“. Deadline Hollywood. Посетено на December 1, 2016.
 7. Gonzalez, Sandra (February 26, 2018). „Greta Gerwig's 'Lady Bird' best director nomination is a huge deal“. CNN. Посетено на March 2, 2018.
 8. Hubler, Shawn (April 2, 2016). „Will someone help Greta Gerwig make her ode to Sacramento?“. The Sacramento Bee. Посетено на January 20, 2020.
 9. 9,0 9,1 Smallwood, Christine (November 1, 2017). „Greta Gerwig's Radical Confidence“. The New York Times. ISSN 0362-4331. Посетено на November 1, 2017.
 10. „Greta Gerwig Is Sorry Her Little Brother Didn't Get to Watch How I Met Your Dad. Vanity Fair. September 7, 2014. Посетено на September 7, 2014.
 11. Adams, Guy (April 16, 2011). „Greta Gerwig: The queen of low-budget cinema is breaking into the mainstream with her role in Arthur“. The Independent. Посетено на May 24, 2013.
 12. Littleton, Cynthia (August 15, 2013). „Greta Gerwig, UU film star“. UU World. Посетено на August 20, 2013.
 13. „St. Francis Catholic High School Alumnae in the Arts“. Архивирано од изворникот на June 18, 2018. Посетено на February 10, 2018.
 14. Adams, Thelma (June 22, 2012). 'To Rome With Love' star Greta Gerwig is wild about Woody Allen — just read her high school yearbook“. Yahoo! Movies. Посетено на January 19, 2013.
 15. Brockes, Emma (July 13, 2013). „Greta Gerwig: daydream believer“. The Guardian. Посетено на July 16, 2013.
 16. Gross, Terry (November 16, 2017). „Greta Gerwig Explores Mother-Daughter Love (And Angst) In 'Lady Bird'. Посетено на January 25, 2020.
 17. „Hannah Takes The Stairs“. Посетено на February 21, 2015.
 18. Vinciguerra, Thomas (Spring 2014). „Varsity Show Endears and Endures | Columbia College Today“. Columbia University. Архивирано од изворникот на 2016-06-21. Посетено на January 31, 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]