Жени на дваесеттиот век (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Жени на дваесеттиот век (англиски: 20th Century Women) - американски филм, во режија на Мајк Милс. Главните улоги во филмот ги толкуваат: Анет Бенинг, Ел Фенинг, Грета Гервиг, Лукас Џејд Цуман и Били Крудуп.

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството на филмот се случува во 1979 година и го прикажува созревањето на неколку девојки, придружено од панк-рок и хард-кор музиката...[1]

Осврт кон филмот[уреди | уреди извор]

Филмот е далеку од носталгична медитација, туку се одликува со современ пристап, слоевитост на неколку универзални теми, обработени на неконвенционален начин. Филмот бил сниман во текот на шест години, што се должи на големата страст вложена во неговото создавање.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ѓорѓи Јаневски, „Жени на дваесеттиот век“, Економија и бизнис, година 19, број 226, април 2017, стр. 96-97.