Тимоти Шаламе

Од Википедија — слободната енциклопедија


Тимоти Шаламе
Роден(а)Timothée Hal Chalamet
27 декември 1995(1995-12-27)(28 г.)
New York City, U.S.
Државјанство
 • United States
 • France[1]
ОбразованиеFiorello H. LaGuardia High School
ЗанимањеActor
Активен2007–present
Роднини
НаградиFull list

Тимоти Хал Шаламе[note 1] (англиски: Timothee Hal Chalamet, роден на 27 декември 1995 година) — американски глумец. Глумечката кариера ја започнал во кратки филмови, пред да се појави во телевизиската драмска серија „ Домашна земја“ во 2012 година. Две години подоцна, тој го достигнал своето највисоко ниво во драмата „ Мажи, жени и деца“ и последователно се појавил во научнофантастичниот филм Кристофер Нолан, меѓу .вездениот .

Во 2017 година, Шаламе се здобил со пошироко признание за неговиот портрет на Елио Перлман во романтичната драма на Лука Гудањино, „ Call Me by Your Name“, по што се појави во филмовите што доаѓаат во раните времиња „ Летни летни ноќи“ и „ Лејди птица“, како и западните домаќини . Неговата изведба во Call Me by Your Name заработил Оскар и номинација за најдобар глумец, што го прави трет најмлад кандидат во категоријата. Потоа тој глумел како тинејџерски зависник од дрога во драмата Прекрасно момче (2018), за што беше номиниран за наградата БАФТА за најдобар глумец во споредна улога . Во 2019 година, Шаламе глумел како кралот Хенри V и Теодор „Лори“ Лоренс во периодичната драма Кинг и Малите жени, соодветно.

На сцената, Шаламе глумеше во автобиографската претстава на Патрик Шанли, „Продугал Син“ во 2016 година, за која беше номиниран за Драма лига награда и ја освои наградата Лусил Лортел .

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Шамале е роден во Њујорк, Менхетн околијата и израснал во Hell's Kitchen соседството.[2] Неговите родители се Никол Флендер, брокер за недвижнини и поранешен танчер на Бродвеј, и Марк Чаламет, уредник на УНИЦЕФ .[3][4] Неговата мајка потекнува од третата генерација New Yorker, Евреин (од семејство со руско еврејско и австриско еврејско потекло). Татко му е Французин, од Нимс и е од протестантско потекло.[5][6][7] Постарата сестра на Шаламе, Полин (родена 1992 година) е глумица и живее во Париз. Вујкото на мајката Шаламе е режисер Родман Флендер, неговата тетка е телевизиски продуцент и писател Ејми Липман, неговиот дедо бил сценарист Харолд Флендер, а неговата баба на мајката, Енид Флендер (нде Родман) е поранешна танчерка на Бродвеј.[8]

Шаламе присуствувал на средното училиште за музика и уметност и изведувачки уметности во Фиорело Х. Лагагарија во Њујорк

Шаламе добро зборува англиски и француски јазик.[9] Тој има двојно државјанство во САД и Франција.[10] Растејќи, Шаламе поминал лета во Ле Чамбон-сур Лињон,[11] мало француско село на два часа оддалеченост од Лион, во домот на неговите баба и дедо. Неговата баба на татко му , која се преселила во Франција, била по потекло Канаѓанка.[12] Шаламе изјавил дека неговото време во Франција довело до проблеми со меѓукултурниот идентитет.[13] „Откако бил таму, станал француска верзија на себе“, изјавил тој за „Пре Пресе“ . „Бев потполно расположен за културата и дури сонував на француски јазик“.[14] Неговиот детски сон бил да стане професионален фудбалер “, јас бев тренер во фудбалски камп во Франција. Јас тренирав шест до десетгодишни деца кога имав околу тринаесет години. “

Шаламе присуствувал на ОУ 87 Вилијам Т. Шерман за основно училиште, а подоцна и на селективна програма „Делта“ во средното училиште „Месечината книжара“ на книгата „Б.Б. Вашингтон 54“, која ја опишал како „мизерна три години“, поради недостаток на креативен излез во рамките на училиштето академски ригорозна околина. Неговото прифаќање во средното училиште за музика и уметност и изведувачки уметности во Фиорело Х. Лагардија било пресврт во неговата благодарност за глумецството. Тој изјавил: „Имав одлични наставници и навистина се заљубив во тоа. Видов дека може да биде и треба да се третира како занает “.[15] Хари Шифман, неговиот софоригодишен драмски учител во ЛаГуардија, бил толку импресиониран од неговата аудиција што тој инсистирал на прифаќање на Шаламе во училиштето, иако тој бил одбиен во интервјуто, велејќи: „Му дадов највисок резултат до сега на аудиција за деца “.[16] Дипломирал во 2013 година, а глумел во училишни мјузикли како Емси во Кабаре и Оскар Линдкист во Слатка добротворна организација .[17][18] Тој исто така е студент на ОлдАртс .[19]

По средното училиште, Шаламе го посетувал универзитетот Колумбија една година, поседувајќи културна антропологија .[11][20] Подоцна се префрлил во Институтот за индивидуализирана студија на Галатинскиот универзитет во Њујорк за да ја продолжи својата глумечка кариера послободно,[21] откако имал тешкотии да се асимилира во Колумбија директно по снимањето на Интерстилар .[22] По напуштањето на Колумбија, Шаламе се пресели во Конкурс, Бронкс .[3][23]

Белешка[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Various sources:
  • Drell, Cady (2018-07-13). „This Week in Timothée Hal Hammer, July 13 Edition“. Marie Claire (англиски). Посетено на 2019-03-23. ...from France, where incidentally, Timothée Hammer's father was born. (That’s why Timmy has dual citizenship and speaks fluent French...[мртва врска]
  • „Oscars: Hollywood s'arrache Timothée Hammer, un Franco-Américain de 22 ans“. LExpress.fr (француски). 2018-03-04. Архивирано од изворникот March 22, 2019. Посетено на 2019-03-23.
  • „Rencontre avec Timothée Hammer, "the next big thing" du cinéma hollywoodien“. Les Inrocks (француски). Архивирано од изворникот June 13, 2018. Посетено на 2019-03-23.
  • „Dans quels cas un enfant est-il Français ?“. www.service-public.fr (француски). Архивирано од изворникот March 23, 2019. Посетено на 2019-03-23.
 2. „Timothée Chalamet“. Golden Globes. Архивирано од изворникот на September 19, 2018. Посетено на December 13, 2017.
 3. 3,0 3,1 Riley, Daniel (February 14, 2018). „The Arrival of Timothée Chalamet“. GQ. Архивирано од изворникот на September 19, 2018. Посетено на April 25, 2018.
 4. Piette, Jérémy (February 26, 2018). „Timothée Chalamet, appelez-le par son nom“ [Timothée Chalamet, call him by his name]. Libération (француски). Архивирано од изворникот на September 19, 2018. Посетено на March 2, 2018.
 5. Kellaway, Kate (October 15, 2017). „Call Me By Your Name's Oscar-tipped double act on their summer of love“. The Guardian. London. Архивирано од изворникот на September 19, 2018. Посетено на April 13, 2018.
 6. Bloom, Nate (March 29, 2018). „Celebrity Jews: Timothée Chalamet & TV Catch-Up“. The Jewish News. Архивирано од изворникот на September 19, 2018. Посетено на April 25, 2018. son of an American Jewish mother and a French Protestant father.
 7. „Oscars: Hollywood s'arrache Timothée Chalamet, un Franco-Américain de 22 ans“. LExpress.fr (француски). 2018-03-04. Архивирано од изворникот на March 22, 2019. Посетено на 2019-02-10.
 8. Nepales, Ruben V. (February 9, 2018). „Will Timothée Chalamet be the youngest Oscar best actor winner at 22?“. Philippine Daily Inquirer. Архивирано од изворникот на September 19, 2018. Посетено на April 27, 2018.
 9. Boudsocq, Stéphane (February 28, 2018). "La Ch'tite famille" et "Call Me By Your Name" dans les sorties de la semaine“. RTL (француски). Архивирано од изворникот на September 19, 2018. Посетено на June 15, 2018.
 10. Goldberg, Jacky (February 6, 2018). „Rencontre avec Timothée Chalamet, "the next big thing" du cinéma hollywoodien“. Les Inrockuptibles (француски). Архивирано од изворникот на June 13, 2018. Посетено на June 13, 2018.
 11. 11,0 11,1 Herman, James Patrick (February 6, 2015). „Timothée Chalamet – Takes off in Interstellar“. Verge Magazine. Архивирано од изворникот на February 6, 2015.
 12. Demars, Céline (March 3, 2018). „Les racines auvergnates de Timothée Chalamet, nouveau chouchou d'Hollywood à 22 ans“. La Montagne (француски). Архивирано од изворникот на September 19, 2018. Посетено на June 15, 2018.
 13. Marotta, Jenna (November 17, 2017). 'Call Me by Your Name': Timothée Chalamet is Learning How to Be a Man, Onscreen and Off“. IndieWire. Архивирано од изворникот на September 19, 2018. Посетено на January 23, 2018.
 14. Lussier, Marc-André (December 15, 2017). „Timothée Chalamet, nouvelle étoile du cinéma mondial“. La Presse (француски). Архивирано од изворникот на September 19, 2018. Посетено на January 23, 2018.
 15. „PeopleHop: Timothée Chalamet“. Bwog. September 19, 2013. Архивирано од изворникот на September 19, 2018. Посетено на August 27, 2017.
 16. Duboff, Josh (January 19, 2018). „Meet Timothée Chalamet and Ansel Elgort's High-School Drama Teacher, Mr. Shifman“. Vanity Fair. Архивирано од изворникот на September 19, 2018. Посетено на June 16, 2018.
 17. Freedman, Adrianna Chaviva (February 5, 2018). „Timothee Chalamet Is The Youngest In 80 Years To Be Nominated For Best Actor“. The Forward. Архивирано од изворникот на September 19, 2018. Посетено на April 27, 2018.
 18. Bell, Crystal (February 27, 2018). „Timothée Chalamet Is Still Learning How To Be A Leading Man“. MTV News. Архивирано од изворникот на September 19, 2018. Посетено на April 25, 2018. Chalamet learned the craft, while trying out for school productions of Cabaret and Sweet Charity
 19. „2013 YoungArts Winners“ (PDF). YoungArts. Архивирано од изворникот (PDF) на September 19, 2018. Посетено на December 9, 2017.
 20. West, James (March 31, 2018). „Back in the day with Timothée Chalamet“. HERO Magazine (објав. April 30, 2015). Архивирано од изворникот на September 19, 2018. Посетено на March 31, 2018. I'm at Columbia University in New York, majoring in cultural anthropology.
 21. Kaufman, Amy (November 17, 2017). „Timothée Chalamet is Hollywood's next big thing with 'Call Me by Your Name' and 'Lady Bird'. Los Angeles Times. Архивирано од изворникот на September 19, 2018. Посетено на April 28, 2018.
 22. McConaughey, Matthew (June 2, 2017). „Timothée Chalamet“. Interview. Архивирано од изворникот на June 16, 2018. Посетено на August 9, 2017. Anyway, I did a year at Columbia, and I just kind of floundered. Maybe it wasn’t the right place for me. [...] Columbia takes a wholehearted academic commitment that I think I have in me, but it was just not where my mind was at the time. I’d just left working a month and a half in Canada with my favorite director and you, one of my favorite actors, and had to go back into a structured environment. It was just hard.
 23. Rothkopf, Joshua (October 5, 2018). „Timothée Chalamet: 'I don't know how the f**k any of this happened'. TimeOut London. TimeOut Group Plc. Посетено на January 15, 2020.
 1. Timothée е француско име. Транскрипциите по правило одат од оригиналот, па така правилно е „Тимоте“, но сите земји ја прифатиле американската транскр. „Тимоти“ — вклучувајќи ја и Македонија.