Џокер (филм од 2019)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Џокер“
РежисерТод Филипс
СценаристПредлошка:Пианист
Главни улоги
МузикаХилдур Гунадтир
КинематографијаЛоренс Шер
МонтажаЏеф Грот
ДистрибутерWarner Bros. Pictures
ПремиераПредлошка:Датум на филмот
Времетраење122 минути
ЗемјаАмерика
ЈазикАнглиски
Буџет$55–70 million[1][2]
Бруто заработка$1.073 билиони

Џокер — американски психолошки трилер од 2019 година во режија и продукција на Тод Филипс, кој го ко-напишал сценариото заедно со Скот Силвер. Филмот, заснован на ликовите од DC Comics, го глуми Џокерот и дава можна приказна за потеклото на ликот. Дејството се одвива во 1981 година, го следи Артур Флек, неуспешен стендап комичар кој е исполнет со лудило и нихилизам и поттикнува насилна контракултурна револуција против богатите во распаднатиот град Готам Сити. Споредните улоги ги играат Роберт Де Ниро, Зази Бетц, Франсис Коној, Брет Кален, Глен Фленслер, Бил Камп, Шеа Вигам и Марк Марон. Џокер е произведен од Вернер Брос во соработка со Брон Криејтив и Селските слики од патот, и дистрибуирани од Варнер Брос.

Филипс го замислил ликот на Џокер во 2016 година и го напишал сценариото со во текот на 2017 година. Двајцата биле инспирирани од студиите за ликови во 1970-тите и филмовите на Мартин Скорсезе (особено Таксист и Кралот на комедијата ), кој првично бил приврзан кон проектот како продуцент. Графичкиот роман Бетмен: Убиената шега (1988) бил основа за премисата, но Филипс и Силвер не барале конкретни стрипови за вдахновение. Феникс се приклучил во целиот проект во февруари 2018 година и бил избран на кастинг истиот јули, додека поголемиот дел од глумечката екипа потпишала договори во август. Џокер е првиот театарски филм кој добил Р-рејтинг од Motion Picture Association of America, поради неговата насилна и вознемирувачка содржина.

Џокер добил бројни признанија. На деведесет и второто доделување на наградите Оскар, филмот се здобил со 11 водечки номинации, меѓу кои и оскар за најдобар филм и најдобар режисер, освојувајќи го оскарот за најдобар глумец кој го добил Феникс и најдобра оригинална оценка за Хилдур Гуанадтир. Феникс и Гунадтир исто така победија на церемониите на кои се доделувале наградите за Златен глобус и БАФТА.

Глумечка екипа[уреди | уреди извор]

Јоакин Феникс како Артур Флек или Џокерот е стенд-ап комичар исмеван од страна на општеството со ментално нарушување. Неговата насилна историја ќе влијае врз него да стане криминалец. При подготовките за филмот Феникс успеал да ослабе цели 24 килограми и исто така за своето смеење во филмот,поминал долго време гледајќи видеа од луѓе кои страдале од патолошка википедија. Исто така успеал да создаде еден нов Џокер,односно неговиот начин на глума не бил копија на неговите претходници кои ја играле улогата на Џокер и тој не гледал нивни видеа од претходните изданија. Феникс читал многу книги,со цел да ги разбере убијците,како и нивните мотиви за убиствата.

Францес Конрој како Пени Флек. Таа ја игра улогата на ментално и физички болната мајка на Артур,која работеле за Томас Вејн.

Роберт де Ниро ја играл улогата на Мареј Френклин и Зази Биц како Софија Дамонд.

Заплет[уреди | уреди извор]

Во 1981 година,Артур Флек е забавен кловн и има стремеж да стане стенд-ап комичар. Артур Флек живее со својата мајка Пени во градот Готам. Готам е полн со криминал и невработеност, оставајќи сегменти од населението обесправено и осиромашено. Артур страда од медицинско нарушување што го предизвикува да се смее во несоодветно време; тој зависи од социјалните услуги за лекови. Откако Артур ќе биде нападнат од страна на банда на деликвенти на улица, неговиот соработник Рандал му дава пиштол за заштита. Артур ја запознава својата сосетка, самохраната мајка Софи Думонд и ја поканува на неговата претстојна рунда на стенд-ап во ноќен клуб.

Додека ги забавувал децата во детската болница, пиштолот на Артур му испаднал од џебот. Рандал лаже дека Артур сам го набавил пиштолот, па така Артур е отпуштен. Во метрото, додека е сè уште во неговата кловн шминка, Артур е претепан од тројца пијани стопанственици на Вејн Препријатијата ; тој застрелува двајца во самоодбрана и го убива третиот. Убиствата ги осудува кандидатот за градоначалник и милијардерот Томас Вејн, кој ги нарекува оние завидливи на поуспешните луѓе „кловнчиња“. Започнале демонстрации против богатите во Готам, при што демонстрантите носат маски на кловн по ликот на Артур. По ова доаѓа до намалување на социјалната помош,па така Артур останува без потребните лекови.

Софи го посетува стенд-ап настапот на Артур, кој поминува многу лошо; тој се смее неконтролирано и има потешкотии да ги достави шегите. Водителот на популарното ток-шоу Мареј Френклин го исмева Артур покажувајќи клипови од рутината на комедијата во неговото шоу. Артур го пресретнува писмото напишано од Пени до Томањ, во кое тврди дека тој е нелегитимен син на Томас и ја обвинува мајка си за криење на вистината. Артур оди во Вејн Мејнор, каде го запознава младиот син на Томас Брус, но бега по тепачка со семејниот батлер Алфред Пниворт. По посетата на двајцата детективи на Градската полиција Готам, кои ја испитале вмешаноста на Артур во убиствата во возот, Пени претрпела мозочен удар и е хоспитализирана.

На јавен настан, Артур се соочува со Томас, кој му кажува дека Пени живее во заблуда и не е неговата биолошка мајка. Во демант, Артур ја посетува Државната болница на Аркам и ја краде податотеката за случајот на Пени; во досието се вели дека Пени го посвоила Артур како бебе и дозволила нејзиното насилно момче да им наштети и на двајцата. Сепак, Пени вели дека Томас го искористил своето влијание за да го измисли посвојувањето и да ја посвети на азилот за да ја скрие својата афера. Разочаран, Артур се враќа дома и влегува ненајавено во станот на Софи. Исплашена, Софи му вели да си замине и дека нивните претходни средби биле само заблуди за Артур. Следниот ден, Артур ја убива Пени во болницата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име DCStrategy.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име opening.