Горња Радгона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горња Радгона
Gornja Radgona
Skyline of Горња Радгона
Грб на Горња Радгона
Горња Радгона is located in Slovenia
Горња Радгона
Горња Радгона
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′52″N 15°59′17″E / 46.68111° СГШ; 15.98806° ИГД / 46.68111; 15.98806
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна3,0 км2 (1,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000206000000206 м
Население (2020)
 • Вкупно3.086
 • Густина1,000/км2 (2,700/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9250

Горња Радгона (словенечки: Gornja Radgona) — град во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Населбата е центар на општината Вержеј. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.