Ореховски Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ореховски Врх
Orehovski Vrh
Ореховски Врх is located in Slovenia
Ореховски Врх
Ореховски Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°38′48.5″N 15°59′29.6″E / 46.646806° СГШ; 15.991556° ИГД / 46.646806; 15.991556
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна1,77 км2 (0,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000269199999269,2 м
Население (2020)
 • Вкупно117
 • Густина66/км2 (170/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9250

Ореховски Врх (словенечки: Orehovski Vrh) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.