Родмошци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Родмошци
Rodmošci
Родмошци is located in Slovenia
Родмошци
Родмошци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°38′0.5″N 15°57′42.9″E / 46.633472° СГШ; 15.961917° ИГД / 46.633472; 15.961917
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна1,3 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000268000000268 м
Население (2020)
 • Вкупно47
 • Густина36/км2 (94/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9245

Родмошци (словенечки: Rodmošci) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.