Прејди на содржината

Аженски Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аженски Врх
Aženski Vrh
Аженски Врх is located in Slovenia
Аженски Врх
Аженски Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°39′8.3″N 15°56′50.5″E / 46.652306° СГШ; 15.947361° ИГД / 46.652306; 15.947361
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна0,64 км2 (0,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000310399999310,4 м
Население (2020)
 • Вкупно56
 • Густина88/км2 (230/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9250

Аженски Врх (словенечки: Aženski Vrh) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.