Прејди на содржината

Ивањшевски Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ивањшевски Врх
Ivanjševski Vrh
Ивањшевски Врх is located in Slovenia
Ивањшевски Врх
Ивањшевски Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°37′34.6″N 15°57′44.8″E / 46.626278° СГШ; 15.962444° ИГД / 46.626278; 15.962444
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна2,37 км2 (0,92 ми2)
Надм. вис.&10000000000000258500000258,5 м
Население (2020)
 • Вкупно160
 • Густина68/км2 (170/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9245

Ивањшевски Врх (словенечки: Ivanjševski Vrh) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.