Прејди на содржината

Ломаноше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ломаноше
Lomanoše
Поглед на Ломаноше
Ломаноше is located in Slovenia
Ломаноше
Ломаноше
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′12.1″N 15°56′53.1″E / 46.670028° СГШ; 15.948083° ИГД / 46.670028; 15.948083
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна2,59 км2 (1,00 ми2)
Надм. вис.&10000000000000231900000231,9 м
Население (2020)
 • Вкупно231
 • Густина89/км2 (230/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9250

Ломаноше (словенечки: Lomanoše) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.