Прејди на содржината

Ивањшевци на Шчавница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ивањшевци на Шчавница
Ivanjševci ob Ščavnici
Поглед на Ивањшевци на Шчавница
Ивањшевци на Шчавница is located in Slovenia
Ивањшевци на Шчавница
Ивањшевци на Шчавница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°37′9.2″N 15°58′1.8″E / 46.619222° СГШ; 15.967167° ИГД / 46.619222; 15.967167
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна1,89 км2 (0,73 ми2)
Надм. вис.&10000000000000216300000216,3 м
Население (2020)
 • Вкупно84
 • Густина44/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9245

Ивањшевци на Шчавница (словенечки: Ivanjševci ob Ščavnici) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.