Ставешинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ставешинци
Stavešinci
Skyline of Ставешинци
Ставешинци is located in Slovenia
Ставешинци
Ставешинци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°36′26.7″N 15°58′43.3″E / 46.607417° СГШ; 15.978694° ИГД / 46.607417; 15.978694
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна1,41 км2 (0,54 ми2)
Надм. вис.&10000000000000212199999212,2 м
Население (2020)
 • Вкупно78
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9245

Ставешинци (словенечки: Stavešinci) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.