Прејди на содржината

Херцеговшчак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Херцеговшчак
Hercegovščak
Поглед на Херцеговшчак
Херцеговшчак is located in Slovenia
Херцеговшчак
Херцеговшчак
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′28.1″N 15°58′39.2″E / 46.674472° СГШ; 15.977556° ИГД / 46.674472; 15.977556
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна1,42 км2 (0,55 ми2)
Надм. вис.&10000000000000247300000247,3 м
Население (2020)
 • Вкупно148
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9250

Херцеговшчак (словенечки: Hercegovščak) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.