Прејди на содржината

Радвенци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радвенци
Radvenci
Радвенци is located in Slovenia
Радвенци
Радвенци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°37′37.2″N 15°56′24″E / 46.627000° СГШ; 15.94000° ИГД / 46.627000; 15.94000
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна2,75 км2 (1,06 ми2)
Надм. вис.&10000000000000218099999218,1 м
Население (2020)
 • Вкупно145
 • Густина53/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9245

Радвенци (словенечки: Radvenci) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.