Прејди на содржината

Горњи Ивањци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горњи Ивањци
Gornji Ivanjci
Поглед на Горњи Ивањци
Горњи Ивањци is located in Slovenia
Горњи Ивањци
Горњи Ивањци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°36′19.2″N 15°58′11.2″E / 46.605333° СГШ; 15.969778° ИГД / 46.605333; 15.969778
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна2,99 км2 (1,15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000213099999213,1 м
Население (2020)
 • Вкупно76
 • Густина25/км2 (66/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9245

Горњи Ивањци (словенечки: Gornji Ivanjci) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.