Меле (Горња Радгона)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меле
Mele
Меле is located in Slovenia
Меле
Меле
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°39′30.2″N 16°1′19.2″E / 46.658389° СГШ; 16.022000° ИГД / 46.658389; 16.022000
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна1,87 км2 (0,72 ми2)
Надм. вис.&10000000000000205500000205,5 м
Население (2020)
 • Вкупно156
 • Густина83/км2 (220/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9252

Меле (словенечки: Mele) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.